Wysokość renty socjalnej w 2012 roku
REKLAMA
REKLAMA
Uprawnionymi do renty socjalnej są osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
REKLAMA
Zobacz także: Jak ubiegać się o rentę socjalną
Wysokość renty socjalnej w 2012 roku
W dni 1 marca 2012 roku nastąpi waloryzacja renty socjalnej. Waloryzacja nastąpi z urzędu, co oznacza, że rencista nie będzie musiał składać wniosku do ZUS w tej sprawie.
REKLAMA
Dotychczas waloryzacja polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji był średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Była to waloryzacja procentowa. Jednak, od tego roku, a dokładnie od 1 marca 2012 ma nastąpić zmiana w sposobie waloryzacji. W 2012 roku waloryzacja od dnia 1 marca polega na dodaniu do kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2012 roku, kwoty waloryzacji w wysokości 71 zł.
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości. Wysokość renty socjalnej wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od dnia 1 marca 2011 roku wysokość renty socjalnej wynosiła 611,67. Od dnia 1 marca kwota renty socjalnej wzrośnie o 71 zł.
Od 2012 roku renciści mogą dorobić więcej
Na polepszenie sytuacji finansowej rencistów, którzy pobierają rento socjalne ma wpływ ponadto zmiana, która pozwala im więcej dorabiać, bez zawieszania lub utraty prawa do renty. Zgodnie ze zmianami prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, w łącznej kwocie wyższej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Tym samym zwiększono kwotę przychodów, której osiągnięcie skutkuje zawieszeniem prawa do renty socjalnej, z 30 proc. do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zobacz także: Uprawniony do renty socjalnej może więcej dorobić - zmiany w rencie socjalnej od 2012 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r. Nr 135 poz. 1268 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat