Jednym z postanowień premiera zawartych w jego expose było podniesienie stopy procentowej składki na powszechne ubezpieczenia rentowe w części finansowanej przez jej płatników o 2 punkty procentowe. W dniu 1 lutego 2012 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 21 grudnia 2011 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, którą Prezydent podpisał 27 grudnia 2011 roku. Jest to ustawa nowelizująca system ubezpieczeń społecznych, która realizuje zapowiedź premiera o podwyższeniu składki na ubezpieczenie rentowe.
Zmiana będzie polegać na podniesienie o 2 proc. składki na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez płatników, czyli przez pracodawców. Skutkiem takiej zmiany jest podniesienie składki na ubezpieczenie rentowe z 6 proc. do 8 proc. Składka będzie finansowana na niezmienionym poziomie 1,5 proc. przez ubezpieczonego (pracownika) oraz na zwiększonym na poziomie 6,5 proc. przez pracodawcę.
Zobacz także: Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy
Skąd się wzięła zmiana
Składka 6 proc. na ubezpieczenie rentowe obowiązywała od dnia 1 stycznia 2008 roku. Wcześniej składka na ubezpieczenia rentowe wynosiła 13 punktów procentowych podstawy jej wymiaru. W latach 2007 – 2008 zmniejszono ją najpierw do 10, a potem do 6 proc. Spowodowało to niedobór w systemie rentowym.
Celem nowelizacji jest ograniczeniu deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie funduszu rentowego. Natomiast w perspektywie wieloletniej ma to służyć zrównoważeniu się wpływów i wydatków tego funduszu. Podniesienie składki rentowej por stronie pracodawcy o 2 proc. przyniesie ona 6,5 mld zł dodatkowego wpływu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Istnieje jednak groźba zwiększenia bezrobocia, ponieważ pracodawcy zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami. Szczególnie dotkliwie odczują to pracodawcy zatrudniający wielu pracowników.
Z wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych funduszu rentowego finansowane są między innymi wypłaty rent z tytułu niezdolności do pracy, rent szkoleniowych, rent rodzinnych, dodatków do rent rodzinnych dla sierot zupełnych oraz dodatków pielęgnacyjnych.
Zobacz także: Kto opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 grudnia 2011 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2011 r. Nr 291 poz. 1706)
Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)