Waloryzacja rent w 2012 roku
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest waloryzacja rent
REKLAMA
Waloryzacja rent odbywa się z urzędu, rencista nie musi składać wniosku, aby jego świadczenie zostało zwiększone. Waloryzacja rent polega na pomnożeniu kwoty świadczenia rentowego oraz jego podstawy wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji rent ma charakter mieszany. Wskaźnik odpowiada średniorocznemu wskaźnikowi cen i towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększonym o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Zwiększenie jest przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W przypadku braku terminowego podjęcia stosownej uchwały przez Komisję zwiększenie to określa rozporządzeniem Rada Ministrów.
REKLAMA
Waloryzację przeprowadza się na bieżąco. W przypadku, kiedy wstrzymano wypłatę renty, a następnie ją wznowiono, należy uwzględnić wszystkie waloryzacje, również dodatkowe przypadające w okresie wstrzymania wypłaty świadczenia.
Zobacz także dział: Wysokość renty
Waloryzacja rent w marcu 2012 roku
Zgodnie z projektem budżetu, waloryzacja rent od dnia 1 marca 2012 roku wyniesie 4,2 proc. Jednak może się okazać, że podwyżka rent będzie jeszcze większa i wskaźników waloryzacji może osiągnąć pułap 5 proc.
Czy wszystkie renty podlegną waloryzacji w 2012 roku
Waloryzacji podlegają renty przysługujące w ostatnim dniu lutego roku przeprowadzania waloryzacji, czyli w dniu 29 lutego 2012 roku.
Wysokość zwaloryzowanej renty wyniesie iloczyn kwoty świadczenia rentowego oraz wskaźnika waloryzacji.
Wzrosną o wskaźnik waloryzacji wszystkie najniższe renty, w tym:
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową,
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową,
- renta rodzinna,
- renta socjalna.
Zobacz także: Waloryzacja renty socjalnej
Waloryzacji podlegają również dodatki przysługujące rencistą do ich świadczenia rentowego. Waloryzacji podlegną dodatek za tajne nauczanie, dodatek kombatancki, dodatek kompensacyjny, dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek dla sieroty zupełnej, który przysługuje sierocie zupełnej uprawnionej do renty rodzinnej.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. )
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA