Ile wynosi renta socjalna w 2011 roku
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do renty socjalnej
REKLAMA
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia,
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Uprawnionemu do renty socjalnej może przysługiwać renta socjalna stała, w przypadku gdy i całkowita niezdolność do pracy jest trwała. Natomiast renta socjalna okresowa przysługuje, jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.
Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Zobacz serwis: Emerytury
Renta socjalna nie przysługuje również osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Natomiast osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.
Wysokość renty socjalnej
Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Od 1 marca 2011 roku renta socjalna wynosi 611,67 złotych. Oznacza to, że w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 18,39 złotych.
Rentę socjalną podlega corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja obejmuje renty socjalne przyznane przed terminem waloryzacji.
Waloryzacji renty socjalnej dokonuje jednostka organizacyjna Zakładu lub organ emerytalno-rentowy.
W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej i renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega obniżeniu, tak aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2011 roku najniższa renta rodzinna wynosi 728,18 złotych, w związku z tym 200 proc. wynosi 1456,36 złotych. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli od 1 marca 2011 roku kwoty 72,81 złotych Natomiast renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1456,36 złotych.
Zobacz także: Renta rodzinna
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r. Nr 135 poz. 1268, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat