Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy w 2011 roku
REKLAMA
REKLAMA
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodowa pracownika. Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Natomiast za chorobę zawodową uważa się chorobę określoną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy.
REKLAMA
Wysokość renty wypadkowej
Renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi:
- 24 proc. kwoty bazowej,
- po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych - z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
- po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych - z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
- po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat.
W związku z tym renta z tytułu niezdolności do pracy i renta szkoleniowa spowodowane wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nie mogą być niższe niż:
- 60 proc. podstawy wymiaru renty - dla osoby częściowo niezdolnej do pracy,
- 80 proc. podstawy wymiaru renty - dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
- 100 proc. podstawy wymiaru renty - dla osoby uprawnionej do renty szkoleniowej.
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Zobacz więcej: Bezpieczeństwo pracy
Renty z ubezpieczenia wypadkowego podlegają waloryzacji corocznie od 1 marca. Zmiana wysokości renty w ramach waloryzacji następuje z urzędu. Nie ma potrzeby składania wniosku do ZUS.
Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa 873,82 złotych. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 26,27 złotych.
Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową 672,16 złotych. Oznacza to wzrost renty o 20,21 złotych.
Zobacz także: Renta inwalidzka w 2011 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat