Dostęp do rynku pracy w Hiszpanii
Polscy obywatele, którzy podjęli pracę w Hiszpanii mają takie same prawa jak obywatele Hiszpanii. Dotyczy to kwestii zatrudnienia, jaki i świadczeń socjalnych.
W Hiszpanii Polacy mogą być zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i na czas określony. Ponadto możliwe jest zawarcie umowy na okres próbny, nieprzekraczający 6 miesięcy dla wykwalifikowanych pracowników i 2 miesięcy dla pozostałych pracowników.
Możliwe jest w Hiszpanii w odróżnieniu od standardów przyjętych w Polsce zawarcie ustnej umowy o pracę. Jednakże większość umów o pracę jest zawierana w formie pisemnej. Pisemna forma umowy o pracę jest wymagana w przypadku umów o praktyki zawodowe, szkoleń, kontraktów w budownictwie i usługach, umów w niepełnym wymiarze czasu, umów stałych w pełnym wymiarze czasu, umów na zastępstwo.
Polacy podejmujący pracę w Hiszpanii nie muszą się obawiać, ponieważ wszystkie formalności związane z zatrudnieniem i rejestracją umowy należą do obowiązków pracodawcy.
Zobacz także: Ewidencja cudzoziemców i nr NIE w Hiszpanii
Renta z tytułu niezdolności do pracy
Renta inwalidzka jest przyznawana i wyliczana według przepisów kraju, w którym pracował Polak, w tym przypadku według przepisów prawa hiszpańskiego.
Jak już wspomniano Polacy mają takie same prawa jak Hiszpanie. Mają prawo do korzystania z hiszpańskiego systemu socjalnego, do przeniesienia roszczeń emerytalnych i świadczeń, kumulacji składki ubezpieczeniowej. Pracowników, w tym także Polaków pracujących w Hiszpanii obejmuje system zabezpieczenia społecznego.
Ubezpieczenie z tytułu inwalidztwa obejmuje pracowników, którzy przeszli terapię medyczną i zostali uznani za zdolnych do pracy. Jednak nadal cierpią na poważne dolegliwości anatomiczne lub funkcjonalne, które uznaje się za trwałe i które zmniejszają lub niwelują ich zdolność do pracy.
Osoby, które mogą skorzystać z dobrodziejstwa ubezpieczenia z tytułu inwalidztwa są osoby należące do programu ogólnego, uznane za osoby w sytuacji całkowitego trwałego inwalidztwa, niezależnie od przyczyny. Muszą tylko spełniać dwa kryteria. Po pierwsze są osobami poniżej 65 roku życia w tym momencie i nie spełniają wymogów otrzymania składkowej emerytury. W przypadku, kiedy inwalidztwo wynika z choroby lub wypadku niezwiązanego z pracą. Po drugie są zarejestrowani, są członkami lub znajdują się w sytuacji będącej odpowiednikiem członkostwa.
W przypadku gdy inwalidztwo jest skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pracownicy zostaną uznani za członków automatycznie
Zobacz także dział: Renta zagraniczna
Źródło: www.eures.gov.pl