Na jakich zasadach Polak może otrzymać rentę w Holandii
REKLAMA
REKLAMA
Jaka umowa o pracę
REKLAMA
Osoba, która wykonuje określoną pracę w Holandii może być zatrudniona jako pracownik, na podstawie umowy o pracę. Może też podpisać umowę zlecenia lub umowę o dzieło.
Umowa o pracę jest porozumieniem zawieranym pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jeśli osoba pracuje na rzecz innej osoby w każdym tygodniu lub przez co najmniej 20 godzin w miesiącu 3 kolejne miesiące, to mamy pracuje ona na podstawie umowy o pracę.
Pomimo, że umowę o pracę można zawrzeć ustnie, to jednak ważniejsze niektóre ważne kwestie dotyczące pracy muszą zostać sporządzone na piśmie. Należą do nich:
- imię, nazwisko i adresy stron umowy (pracodawcy i pracownika);
- miejsce wykonywania pracy;
- stanowisko pracy i opis pracy;
- data rozpoczęcia pracy;
- czas trwania umowy o pracę;
- dodatek urlopowy i sposób jego wyliczenia;
- wynagrodzenie i termin jego zapłaty;
- normalny czas pracy (tygodniowy lub dzienny);
- udział w systemie emerytalnym;
- informację, czy jest to umowa z agencją zatrudnienia;
- okres próbny (maksymalnie 2 miesiące);
- czas wypowiedzenia i w jaki sposób jest wyliczony.
Zobacz także: Pozwolenie na pracę w Holandii
Dla kogo renta inwalidzka
REKLAMA
Pracownik, który jest czasowo niezdolny do pracy z powodu choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek przyznawany jest w wysokości 70 proc. wynagrodzenia przysługującego pracownikowi. Zasiłek chorobowy wypłacany jest przez okres dwóch lat. Po roku niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jednakże prawo do renty mają wyłącznie pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze sześćdziesiątego piątego roku życia i tylko i wyłącznie w wypadku długotrwałej niezdolności do pracy.
W celu otrzymania renty z tytułu niezdolności w Holandii należy posiadać określony stopień niepełnosprawności. Uszczerbek co najmniej 15 proc. na zdrowi jest wystarczającym, aby otrzymać rentę inwalidzką.
Wysokość i okres pobierania renty inwalidzkiej zależy od trzech wskaźników. Po pierwsze od stopnia niepełnosprawności. Po drugie wysokości ostatniego wynagrodzenia. A po trzecie od wieku pracownika.
W prawie holenderskim regulującym kwestie przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy można wyróżnić 7 kategorii niepełnosprawności. Na przykład pracownik, który ma 35 proc. uszczerbek na zdrowiu, otrzyma rentę w wysokości 28 proc. minimalnego wynagrodzenia. Natomiast, jeśli jego uszczerbek na zdrowiu przekracza 65 proc., pracownik otrzyma rentę inwalidzką w wysokości 50,75 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Okres otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od wieku pracownika i wynosi od 6 miesięcy do 6 lat.
Niepełnosprawność, która jest warunkiem niezbędnym do przyznania prawa do renty jest oceniana przez Instytut Świadczeń Pracowniczych na podstawie opinii lekarskiej.
Jeśli niezdolność do pracy jest mniejsza niż 35 proc., istnieje możliwość otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.
Zobacz także: Renta dla osób pracujących za granicą
Źródło: www.eures.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat