Renta socjalna a renta rodzinna
REKLAMA
REKLAMA
Nie ma możliwości uzyskania prawa do renty socjalnej przez osoby uprawnione do:
REKLAMA
- emerytury,
- renty z tytułu niezdolności do pracy,
- zasiłku przedemerytalnego,
- świadczenia przedemerytalnego.
W przypadku gdy osoba uprawniona do renty socjalnej nabywa prawo do jednego z tych świadczeń, ZUS musi stwierdzić ustanie prawa do tej renty. Jest to jednoznaczne z tym, że osoba nie można pobierać renty socjalnej na przykład z emeryturą, czy świadczeniem przedemerytalnym
Inaczej sytuacja rysuje się w przypadku prawa do renty socjalnej oraz prawa do renty rodzinnej. Możliwe jest ustalenie uprawnień do renty socjalnej oraz renty rodzinnej.
W przypadku posiadania uprawnień do obu tych świadczeń nie obowiązuje zasada, zgodnie z którą można pobierać tylko jedno z nich.
Osoba uprawniona do renty socjalnej może pobierać rentę rodzinną. Uprawniony do renty rodzinnej może pobierać rentę socjalną.
Istnieje jednak jedno ograniczenie. W przypadku, gdy wysokość renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna nie przysługuje.
Od 1 marca 2008 r. najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 636,29 zł. Natomiast 200 proc. tej kwoty to 1272,58 zł
W pozostałych przypadkach, w których zbiegają się prawa do renty socjalnej i rodzinnej, renta socjalna ulega takiemu obniżeniu, aby łącznie z rentą rodzinną nie przekraczała 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Ważne! Obowiązuje minimalna wysokość renty socjalnej. Renta nie może być niższe niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (obecnie 63,62 zł). |
Osoba ubiegająca się o rentę socjalną lub ją pobierająca ma obowiązek powiadomić ZUS o posiadaniu uprawnień do renty rodzinnej oraz organ emerytalno-rentowy wypłacający rentę rodzinną o posiadaniu uprawnień do renty socjalnej.
Kto ma prawo do renty socjalnej, a kto do rodzinnej
Renta socjalna | Renta rodzinna |
Prawo do renty przysługuje osobie, która jest pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
Renta socjalna przysługuje wyłącznie osobie, która ma ukończone 18 lat i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia, także uważa się za osobę pełnoletnią. | Członkami rodziny zmarłego, którzy mogą otrzymać po nim rentę rodzinną są:
|
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. nr 135 poz. 1268 późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat