Czy mam szansę na rentę socjalną
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - kobieta urodzona przed dniem 1 stycznia 1949 r. może przejść na emeryturę w wieku 60 lat jeżeli posiada co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy. Przepisy powołanej ustawy przewidują również możliwość przejścia na emeryturę kobiecie w wieku 60 lat, przy krótszym o 5 lat stażu ubezpieczeniowym, wynoszącym co najmniej 15 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Jak wynika z przekazanych informacji - mama Pani posiada 10-letni okres pracy – zatem jest to okres niewystarczający do przyznania omawianej emerytury.
REKLAMA
Dodatkowo informuję, że przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się nie tylko okresy pracy, czyli okresy składkowe ale również okresy nieskładkowe, czyli niewykonywania pracy, z tym że okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Do okresów nieskładkowych zalicza się m.in. okres opieki nad małym dzieckiem w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie, bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat.
Ponadto tak jak okresy składkowe, traktuję się przy ustalaniu prawa do emerytury okresy pracy w gospodarstwie rolnym np. rodziców – po ukończeniu 16 – go roku życia.
Natomiast renta socjalna, o którą również pani pyta jest świadczeniem, którego przyznanie nie jest uzależnione od udowodnienia jakiekolwiek okresu pracy. Jednakże renta ta – zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej - przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia,
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Wprawdzie przyznanie renty socjalnej nie jest uzależnione od wymiaru przebytych okresów pracy, ale przysługuje ona wyłącznie tym osobom, które w dzieciństwie lub w okresie nauki doznały naruszenia sprawności organizmu, co w konsekwencji doprowadziło do całkowitej niezdolności do pracy.
Podstawa prawna:
art. 28 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat