Kto może otrzymać rentę socjalną w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Aktualny artykuł >>> Renta socjalna 2019 – ile wynosi, jak się ubiegać, jakie dokumenty są potrzebne?
REKLAMA
Organem właściwym do przyznawania i wypłacania renty socjalnej jest odpowiednia jednostka organizacyjna ZUS. W pewnych przypadkach renta ta może być wypłacona przez inne organy emerytalno- rentowe, np. KRUS.
Prawo do otrzymania renty socjalnej mają wyłącznie osoby pełnoletnie. Za pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 rok życia (pełnoletnią jest także 16 letnia kobieta, która za zgodą sądu zawarła związek małżeński).
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18. roku życia;
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
W przypadku osoby, która spełnia w/w wymogi, renta socjalna może zostać przyznana na stałe lub okresowo. Rentę socjalną przyznaje się na stałe, jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała. Rentę socjalną przyznaje się na określony czas, jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa - przysługuje ona wówczas na okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej ZUS.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.
Zamieszkanie na terytorium RP
Jak już zostało wspomniane, jednym z wymogów koniecznych do otrzymania renty socjalnej jest konieczność zamieszkiwania na terytorium RP. Należy tu zaznaczyć, że nie ma tu konieczności stałego przebywania na terytorium RP. Wynika więc z tego, że rentę socjalną może uzyskać także osoba posiadające obywatelstwo RP, przebywająca czasowo za granicą (np. w celu nauki, odwiedzin u rodziny).
Zobacz również: Jak ustalana jest wysokość renty?
Prawo do renty przysługuje:
- osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemcom zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie:
- zezwolenia na pobyt stały,
- zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z zamierzonym wykonywaniem pracy lub prowadzeniem działalności gospodarczej, podjęciem lub kontynuowaniem studiów albo szkolenia zawodowego lub innymi okolicznościami,
- osobom, które uzyskały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, na terytorium RP;
- cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy";
- mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Komu nie przysługuje prawo do renty
Renta socjalna nie przysługuje osobie, która:
- ma ustalone prawo do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do świadczenia przedemerytalnego, zasiłku przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
- pobiera świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych;
- jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności, z wyjątkiem osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego;
- ma ustalone prawo do renty rodzinnej (części renty) przez jednostkę organizacyjną Zakładu lub przez inny niż ta jednostka organ emerytalno-rentowy (np. KRUS), w wysokości przekraczającej 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
- Jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 ha przeliczeniowych lub - jako współwłaściciel - ma udział w takiej nieruchomości, który przekracza 5 ha przeliczeniowych.
Wyłączenia te nie dotyczą osoby, która ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym tzw. renty uczniowskiej oraz ma ustalone prawo do renty rodzinnej, przy czym wysokość renty rodzinnej jest niższa lub równa 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – jeżeli osoba ta pobiera rentę rodzinną jako świadczenie wyższe lub wybrane.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 982)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat