REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania

Aleksandra Pajewska
Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania/ fot. Fotolia
Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zależność prawa do renty socjalnej od zmiany miejsca zamieszkania, zwłaszcza na takie poza granicami kraju, stanowi przedmiot prac Sejmu, w związku z projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Po zmianach prawo do renty socjalnej ma być zależne jedynie od miejsca zamieszkania, nie zaś od faktycznego przebywania w nim.

W porządku obrad Sejmu w trakcie 72. posiedzenia (22-25 lipca 2014 roku) znajduje się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt przewiduje zmiany w zasadach, na jakich przyznawana jest renta socjalna. Jego autorzy proponują, by świadczenie to można było pobierać niezależnie od miejsca pobytu, czasowo także przebywając za granicą. Dotychczas osoba opuszczająca Polskę - bez względu na cel wyjazdu traciła uprawnienie do tego świadczenia.

REKLAMA

Rentę socjalną będzie można pobierać mimo czasowego przebywania poza granicami Polski.

Zadaj pytanie na FORUM

Kryteria przyznawania renty socjalnej

Zgodnie więc z nowymi zasadami renta socjalna będzie niezależna od faktycznego przebywania na terytorium RP. Nadal jednak trzeba będzie spełnić wymóg posiadania miejsca zamieszkania na terytorium RP. Pojęciem „miejsca zamieszkania” posługuje się Kodeks cywilny. W art. 25 definiuje je jako miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejsce zamieszania nie jest synonimem administracyjnej konstrukcji miejsca zameldowania. Pojęcie to składa się z dwóch elementów, tj.: faktycznego fizycznego przebywania w danej miejscowości (tzw. corpus) oraz woli przebywania w niej (animus). Miejsce zamieszkania powinno więc stanowić ośrodek życia codziennego osoby fizycznej, wokół którego koncentrują się jej plany życiowe. Zgodnie ze stanowiskiem sądów – m.in.: wyrok NSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2009 r., II FSK 896/08 – przebywanie w miejscowości musi wiązać się ze skupieniem w niej aktywności życiowej, związanej nie tylko z pracą ale również z rodziną i życiem osobistym. Zatem dane miejsce nie może tracić cechy miejsca zamieszkania poprzez (dłuższą lub krótszą) nieobecność w nim.

Komu przysługuje renta socjalna?

Zgodnie z art. 4 wskazanej wyżej ustawy renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy i niezdolność ta powstała przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki lub studiów - przed ukończeniem 25. roku życia. Warto pamiętać, że świadczenie jest zawieszane po osiągnięciu przychodów przekraczających 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w pierwszym kwartale 2014 roku wyniosło  3 895,31 zł. Oznacza to, że przychody powyżej 2726,80 zł pozbawiają możliwości pobierania renty socjalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Renta socjalna w 2015 roku

Renta socjalna - zmiany 2014

Wprowadzone nowymi przepisami zmiany będą dotyczyć głównie:

  • obywateli polskich,
  • cudzoziemców, którzy spełniają przewidziane w ustawie kryteria,
  • obywateli państw Unii Europejskiej i EFTA (Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu) oaz członków ich rodzin, jeśli posiadają prawo pobytu w Polsce.

Zobacz również: Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

Renta socjalna a pobyt za granicą

REKLAMA

Projekt ustawy wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r., w którym TK zakwestionował uzależnienie przyznania i wypłacania renty socjalnej obywatelom polskim od wymogu przebywania w Polsce. Wskutek wyroku TK moc utracił art. 2 p.1 wskazanej ustawy, który brzmiał: „ Prawo do renty socjalnej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” i uzależniał prawo do świadczenia od dwóch kryteriów: miejsca zamieszkania i faktycznego (stałego) przebywania na terytorium RP.

Rząd przyjął projekt 13 maja 2014 r. Projekt wpłynął do Sejmu 2 czerwca 2014 r. 10 czerwca 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 10 lipca 2014 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami redakcyjnymi.

Polecamy serwis: Renty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. 2003 nr 135 poz. 1268 ze zm.).

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.).

Wyrok NSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2009 r., II FSK 896/08.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 roku, sygnatura akt P 11/12.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA