Zawieszenie renty socjalnej a zlecenie
REKLAMA
REKLAMA
Renta socjalna jest świadczeniem, którego przyznanie nie jest uzależnione od udowodnienia jakiekolwiek okresu pracy. Przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
REKLAMA
- przed ukończeniem 18 roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia,
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę renty socjalnej, w przypadku kiedy osoba pracująca na umowę zlecenie osiągnie w ciągu miesiąca przychód w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Jeżeli w danym miesiącu wypłacony przychód przekroczy dopuszczalny limit zarobków, to ZUS zawiesi wypłatę renty socjalnej za cały miesiąc.
Przychód, który powoduje zawieszenie renty socjalnej spowoduje przychód osiągany z:
- umowy o pracę,
- umowy agencyjnej,
- umowy zlecenia,
- umowy najmu,
- umowy dzierżawy.
Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także przychody, od których nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, jak np. przychody z umowy zlecenia studenta do 26. roku życia.
ZUS natomiast nie wliczy do przychodów zawieszających rentę socjalną przychodów uzyskanych z tytułu praw autorskich lub pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, z odsetek od pożyczek, z tytułu wygranych w konkursach i grach losowych.
Podstawa prawna: Ustawa z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat