REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna a znaczny stopień niepełnosprawności. Czy będzie zmiana przepisów?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Czy osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymają rentę socjalną?
Czy osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymają rentę socjalną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie samo posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności nie uprawnia jeszcze do otrzymana renty socjalnej. Czy przepisy się zmienią? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na interpelację poselską w tej sprawie.

Czy osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymają rentę socjalną?

REKLAMA

Do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej została skierowana interpelacja w sprawie renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Poseł Konrad Frysztak zwrócił w niej uwagę na problem osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, niezdolnych do pracy, które wymagają kosztownej opieki oraz rehabilitacji. Z informacji, jakie uzyskał wynika, iż takie osoby nie mogą uzyskać renty socjalnej. W związku z tym poseł zapytał o to czy resort rodziny pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie.

REKLAMA

Odpowiadając na interpelację, wiceminister Łukasz Krasoń przypominał, iż renta socjalna oraz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uregulowano oddzielnymi aktami prawnymi. Szczegółowo określono w nich jakie warunki powinny zostać spełnione, aby dana osoba mogła otrzymać rentę lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z przepisów tych wynika, iż osoba ubiegająca się o rentę socjalną musi spełniać ustawowe warunki jej uzyskania, niezależnie od tego czy ma jeszcze dodatkowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Ważne

„Posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności, wydanego przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, nie rzutuje na prawo do renty socjalnej wydawanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – podkreśla Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Jakie rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami?

Wiceminister przypomniał o nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, która wprowadziła dodatek dopełniający dla osób uprawnionych do renty socjalnej, będących całkowicie niezdolnymi do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Zwrócił też uwagę na wprowadzenie w 2024 r. świadczenia wspierającego. Przysługuje ono przysługuje osobie, która ukończyła 18. roku życia i posiada decyzję ustalającą określony poziom potrzeby wsparcia. Na etapie uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych jest z kolei projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Usługa asystencji osobistej ma polegać na indywidualnym wsparciu w wykonywaniu codziennych czynności, których osoby z niepełnosprawnościami nie mogą realizować na równi z innymi.

Ważne

„Ponadto, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są przygotowywane dodatkowe rozwiązania legislacyjne, dotyczące osób z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, pobierających inne świadczenia niż renta socjalna. W ocenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pomoc państwa winna być kierowana - w pierwszej kolejności - do osób najbardziej potrzebujących, a do takich niewątpliwie należą osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji” – przekonuje Krasoń.

Renta socjalna na razie bez kolejnych zmian

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę ostatnio podjęte inicjatywy ustawodawcze polegające na wsparciu osób z niepełnosprawnościami oraz trwające prace legislacyjne zawiązane z przygotowaniem kolejnych rozwiązań prawnych, dedykowanych tej grupie, nie przewiduje się, na dzień dzisiejszy, kolejnych zmian przepisów o rencie socjalnej w zakresie rozszerzenia grupy osób uprawnionych do jej pobierania.” – czytamy w odpowiedzi opublikowanej 7 stycznia 2025 r.

Komu przysługuje renta socjalna?

Do otrzymywania renty socjalnej niezbędne jest posiadanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz powstanie naruszenia sprawności organizmu powodującego niezdolność do pracy w okresach wskazanych w przepisach ustawy o rencie socjalnej. Renta przysługuje bowiem osobie pełnoletniej i całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przed ukończeniem 18. roku życia,
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia,
  • w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Znaczny stopień niepełnosprawności

Orzeczenia o niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym, znacznym) wydają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i służą one celom pozarentowym. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z szeregu ulg i uprawnień.

Źródło: Interpelacja nr 6476 w sprawie renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym/Sejm

Polecamy: Komplet Podatki 2025

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W MOPR zwolnienia grupowe 100 pracowników opieki socjalnej. W MOPS I MOPR nie są bezpieczni przed zwolnieniami

Zwolnienia grupowe to nie tylko firmy przemysłowe uciekające od wysokich kosztów prowadzenia działalności w Polsce (prąd, pensja minimalna). Okazało się, że zwolnienie grupowe obejmą w Polsce 100 pracowników MOPR.

WIBOR i stopa referencyjna w umowach kredytu konsumenckiego. Polemika prawnika z ekonomistą

W artykule „Zamiast WIBOR-u w umowie kredytu konsumenckiego - stopa referencyjna NBP. Czy to legalne?” opublikowanym 30 stycznia 2025 r. na portalu Infor.pl pan Krzysztof Szymański, ekonomista, wyraża szereg wątpliwości co do wskaźników referencyjnych stosowanych w umowach kredytu ze zmiennym oprocentowaniem. Co ciekawe, mimo że autor czyni to z perspektywy ekonomisty, formułuje poglądy dotyczące legalności działań kredytodawców, które to zagadnienia należą do sfery prawa, nie ekonomii. Stąd powstała potrzeba, aby podniesione przez niego zastrzeżenia zostały przeanalizowane również z perspektywy prawnika.

Dla kogo dodatek szkolny w 2025 r. i w 2026 r.

Dla kogo dodatek szkolny w 2025 r. i w 2026 r. Ile wynosi dodatek szkolny? Kiedy należy złożyć wniosek o dodatek szkolny? Jakie warunki trzeba spełniać by uzyskać dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

347 zł miesięcznie dofinansowania do opłat za żłobek lub przedszkole. Wnioski można składać od 1 marca 2025 r.

Od 1 marca 2025 r. rodzice mogą składać wnioski o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu. Wsparcie może wynieść 347 zł miesięcznie.

REKLAMA

Siła wyższa 2025 r.: od kiedy, dla kogo, ile płatne, jak uzasadnić wniosek

Siła wyższa 2025 r. Od kiedy? Kto może wystąpić o zwolnienie z powodu działania siły wyższej? Ile jest płatne zwolnienie z powodu działania siły wyższej? Jak uzasadnić wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej?

Nowy Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Co się zmieni w zarządzaniu mieniem państwowym?

Nadzór nad aktywami publicznymi stanowi przedmiot sporu politycznego od wielu lat. Niedawno zakończone audyty w spółkach Skarbu Państwa wykazały kilkunastomiliardowe straty. Pozostawiając dyskusje nad tymi wynikami politykom, w tym artykule chcielibyśmy omówić materiał będący próbą unormowania reguł nadzoru właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Ministerstwo Aktywów Państwowych w ostatnich tygodniach przygotowało kompleksowy dokument regulujący te zasady. Celem zaktualizowanego dokumentu jest ustanowienie nowoczesnych standardów zarządzania spółkami Skarbu Państwa i poprawa efektywności zarządzania mieniem państwowym. Aktualnie trwają konsultacje publiczne Nowego Kodeksu; Ministerstwo poinformowało o napłynięciu ponad 180 stron uwag od kilkudziesięciu spółek oraz osób fizycznych.
Jednocześnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Ministerstwo liczy, że ustanowienie nowych zasad ładu korporacyjnego w spółkach Skarbu Państwa przyczyni się do ustanowienia najwyższych standardów operacyjnych i etycznych i pomoże wykluczyć nieuczciwe praktyki rynkowe i zidentyfikowane nieprawidłowości.

Podwyżki w wojsku. MON zwiększy uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych

Uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych będzie wyższe. Nowe stawki będą stosowane do ustalania uposażenia od 1 stycznia 2025 r. Podwyżka stawek wyniesie od około 5 proc. do około 7 proc. MON pracuje nad nowym rozporządzeniem.

Słuszne blokowanie nielegalnych treści w internecie, czy zagrożenie wolności słowa? Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Polska stoi przed wyzwaniem implementowania do krajowego porządku prawnego Aktu o usługach cyfrowych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw został opublikowany niemal rok temu. Ale na początku 2025 r. pojawiła się nowa propozycja wprowadzenia regulacji dotyczących blokowania treści w Internecie przed dedykowany do nadzoru Urząd. Obecnie toczą się intensywne dyskusje na temat propozycji nowych przepisów, które mogłyby umożliwić blokowanie określonych nielegalnych treści przez Prezesa UKE. Zdania są podzielone, w szczególności niektórzy eksperci zwracają uwagę na szanse i zagrożenia związane z takim rozwiązaniem, podkreślając konieczność przejrzystości i poszanowania wolności słowa.

REKLAMA

Co czeka pracodawców i pracowników w 2025 r.?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w przepisach dotyczących rynku pracy, które wpłyną zarówno na przedsiębiorców, jak i pracowników. Wśród najważniejszych regulacji, które już obowiązują lub w bieżącym roku wejdą w życie, znajdują się m.in. rewolucja w składce zdrowotnej, zmiany w dofinansowaniach PFRON, dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków, wzrost wynagrodzenia minimalnego oraz nowy dzień wolny – Wigilia.

Pełnomocnik rządu: drugi dodatek dla rencistów na etapie analiz w KPRM. W 2028 r. nowy system orzeczeń dla osób niepełnosprawnych

Zmiany w systemie wspierania osób niepełnosprawnych w imieniu rządu zapowiada wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

REKLAMA