Renta socjalna w 2025 r. Dla kogo, kiedy złożyć wniosek, jaka kwota?
REKLAMA
REKLAMA
- Renta socjalna w 2025 r.: dla kogo
- Renta socjalna w 2025 r.: kiedy złożyć wniosek
- Renta socjalna w 2025 r.: jaka kwota
- Dodatek dopełniający do renty socjalnej
Renta socjalna jest jednym ze świadczeń, które co roku podlegają waloryzacji. Oznacza to, że kwota renty socjalnej ulegnie zmianie 1 marca 2025 r. Dodatkowo, 27 września Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Zakłada ona wypłatę dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Zgodnie z harmonogramem Senatu, senatorowie zajmą się nowelizacją na najbliższym posiedzeniu Senatu, które odbędzie się 9 października 2024 r.
REKLAMA
Renta socjalna w 2025 r.: dla kogo
Renta socjalna przysługuje osobom, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą pracować. Osoby ubiegające się o rentę socjalną muszą spełniać określone warunki. Po pierwsze, osoba ubiegająca się o rentę socjalną musi być osobą pełnoletnią, lub być kobietą która wyszła za mąż po ukończeniu 16 lat. Po drugie, lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS stwierdziła, że dana osoba jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej zanim dana osoba skończyła 25 lat lub w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna w 2025 r.: kiedy złożyć wniosek
Wniosek o rentę socjalną w przypadku osób pełnoletnich najlepiej złożyć jak najszybciej. W przypadku osób, które dopiero będą osiągały pełnoletność, w miesiącu osiągnięcia pełnoletności. Wniosek o rentę socjalną można złożyć samodzielnie, lub poprzez rodzica, opiekuna prawnego, kierownika ośrodka pomocy społecznej, opiekuna faktycznego, czy innej osoby, która otrzyma pisemne pełnomocnictwo. Renta socjalna w przypadku, gdy całkowita niezdolność do pracy jest trwała, przyznawana jest na czas nieokreślony. W przypadku gdy niezdolność do pracy jest okresowa, renta socjalna przyznawana jest na czas określony.
Renta socjalna w 2025 r.: jaka kwota
1 marca 2025 r. emerytury i renty zostaną zwaloryzowane. Oznacza to, że także wysokość renty socjalnej ulegnie podwyższeniu. Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyliczany jest na podstawie poziomu inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń za poprzedni rok. Dokładny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur poznamy w pierwszej połowie lutego. Jeszcze w czerwcu rząd informował o pozostawieniu zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. na ustawowym poziomie, który wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r. Początkowo zakładano, że w przyszłam roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc., jednakże po opublikowaniu danych dotyczących inflacji, emerytury i renty najprawdopodobniej wzrosną o ok. 5,52 proc. Do 28 lutego 2025 r. renta socjalna wynosi 1780,96 zł miesięcznie.
Dodatek dopełniający do renty socjalnej
Dodatek dopełniający do renty socjalnej został przyjęty przez Senat 10 października 2024 r. Nowelizacja wprowadzająca ten dodatek czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Nowela zakłada wprowadzenie dodatku dopełniającego w wysokości 2520 zł dla osób uprawnionych do renty socjalnej będących całkowicie niezdolnych do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Będzie przyznawany na wniosek osoby ubiegającej się o ten dodatek lub jej przedstawiciela ustawowego. Do wniosku będzie trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego nie wcześniej niż miesiąc przed dniem złożenia wniosku oraz posiadaną dokumentację medyczną z przebiegu leczenia. Pierwsza wypłata dodatku dopełniającego nastąpi w maju 2025 r. wraz z wypłatą rent socjalnych. Zostanie wypłacony z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Dodatek dopełniający ma być corocznie waloryzowany. Wiceminister, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń jeszcze podczas trwających w Sejmie prac nad projektem informował, że w resorcie trwają prace nad rozszerzeniem grupy uprawnionych do świadczenia m.in. o osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. 2003 nr 135 poz. 1268)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 2003 r. w sprawie przyznawania renty socjalnej (Dz.U. 2003 nr 170 poz. 1656)
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat