Jak pracodawca musi pomóc pracownikowi przejść na rentę?
REKLAMA
REKLAMA
Renta
Renta jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, które przysługuje w przypadku utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej. Warunkami uzyskania prawa do renty jest:
REKLAMA
- niezdolność do pracy;
- posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego;
- niezdolność do pracy powstała w okresach wskazanych w przepisach, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Przepisy rozróżniają dwa rodzaje rent:
- renta stała – otrzyma ją osoba, której niezdolność do pracy jest trwała oraz
- renta okresowa – przysługuje osobie, której niezdolność do pracy ma charakter czasowy. Przyznawana jest na okres wskazany przez organ rentowy.
Obowiązki pracodawców
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy obowiązani są do:
- współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania renty;
- wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości oraz
- przygotowania, za zgodą pracownika, wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożenia go organowi rentowemu na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych.
Zobacz: Jak ubiegać się o rentę socjalną?
Pracodawca powinien także poinformowania bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go organowi rentowemu.
Należy przy tym wyjaśnić, że pracodawcy nie mają obowiązku wyręczania pracowników w sporządzaniu wniosków rentowych, a jedynie mają obowiązek współdziałania w gromadzeniu lub dokumentowaniu okresów lub rodzaju ubezpieczenia oraz udzielaniu informacji niezbędnych dla przyznania tego świadczenia.
Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu
Pracodawca wypełniając swój obowiązek pomocy pracownikowi przy przejściu na rentę powinien wydać jemu lub organowi rentowemu zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Jest ono wystawiane na druku Rp-7.
Górna część formularza Rp-7 zawiera dane dotyczące pracodawcy. W kolejnych punktach wpisuje się dane dotyczące pracownika, okresy pobierania świadczeń takich jak: zasiłki, wynagrodzenie chorobowe, przysługujące na podstawie przepisów Kodeksu pracy, okresy przebywania na urlopach: bezpłatnych i wychowawczym oraz kwoty dochodu osiągniętego przez pracownika w poszczególnych latach.
Zobacz serwis: Renta socjalna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat