Jak ubiegać się o rentę socjalną
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do renty socjalnej i do dalszej renty socjalnej
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, zamieszkałej na terenie Polski, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18 roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
REKLAMA
Renta socjalna może być przyznana na stałe w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest trwała lub na wskazany okres, jeśli niezdolność do pracy jest czasowa. Prawo do renty socjalnej okresowej ustaje z upływem okresu, na jaki świadczenie zostało przyznane. W celu ustalenia prawa do renty socjalnej na dalszy okres należy zgłosić wniosek w tej sprawie.
Zobacz także: Komu przysługuje renta socjalna
Składanie wniosku o rentę socjalną
REKLAMA
Sposób ubiegania się o rentę socjalna zaczyna się od prawidłowego wypełnienia wniosku oraz skompletowania wymaganych dokumentów. Do wniosku należy dołączyć: zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, wywiad zawodowy dotyczący charakteru i rodzaju pracy (w przypadku osoby pracującej), dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy, zaświadczenie o okresie uczęszczania do szkoły lub szkoły wyższej oraz zaświadczenie jednostki prowadzącej studia doktoranckie o okresie odbywania tych studiów lub zaświadczenie o okresie odbywania aspirantury naukowej.
W razie ubiegania się prawa do dalszej renty rodzinnej należy złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek w tej sprawie. Dołączyć do tego należy aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie oraz dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o dalszej całkowitej niezdolności do pracy
Wniosek wraz z dokumentacją należy złożyć w jednostce ZUS właściwej według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę socjalną. Wniosek o rentę socjalną można złożyć bezpośrednio albo przez przedstawiciela ustawowego. Można tego dokonać osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.
Zobacz także: Wniosek o rentę socjalną
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat