Renta socjalna Vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do renty socjalnej
Renta socjalna przysługuje osobie, która jest pełnoletnia oraz jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Naruszenie sprawności organizmu musi powstać w ściśle określonym okresie, aby osoba ubiegająca się o rentę mogła ją otrzymać . Naruszenie sprawności organizmu, które spowodowało całkowitą niezdolność do pracy musi powstać przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
REKLAMA
Zobacz także: Komu przysługuje renta socjalna
O rentę socjalna może się ubiegać osoba pełnoletnia, czyli taka która ukończyła 18 rok życia. Ponadto za osobę pełnoletnią uważa się kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18 roku życia. Drugim warunkiem koniecznym ubiegania się o rentę socjalną jest również niezdolność do pracy. O niezdolności do pracy może być mowa, gdy osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy
Zobacz także: Kto może ubiegać się o prawo do renty socjalnej
Kto nie ma prawa do renty socjalnej
Pomimo spełnienia wymaganych warunków osoba ubiegająca się o rentę socjalną nie otrzyma jej, jeśli:
- ma ustalone prawo do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego,
- pobiera świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych,
- jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności,
- ma ustalone prawo do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Ponadto właściciel, współwłaściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 ha przeliczeniowych również nie otrzyma prawa do renty socjalnej.
Zobacz także: Kto nie ma prawa do renty socjalnej
REKLAMA
Osobie pobierającej rentę socjalną, renta zostanie zawieszona, jeśli będzie osiągała przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, czyli dochody z zatrudnienia, służby w wojsku, Policji, Straży Pożarnej lub innej pracy zarobkowej lub z prowadzenie działalności pozarolniczej.
Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu, gdy osoba rencista osiągnął przychód w łącznej kwocie przekraczającej 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych.
Zobacz także: Kiedy zawieszeniu ulega renta socjalna
Zobacz także: W jakich sytuacjach następuje zawieszenie renty socjalnej
Wysokość renty socjalnej
Wysokość renty socjalnej wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Z kwoty renty socjalnej odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy, a także potrąca składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej
Renta socjalna podlega waloryzacji. Oznacza to, że co roku osoby pobierające świadczenie rentowe mogą liczyć na wzrost swoich świadczeń.
Na wysokość świadczenia rentowego ma również wpływ fakt, czy osoba uprawniona do renty socjalnej ma również prawo do renty rodzinnej. Jeśli osoba ubiegająca się o rentę socjalną jest jednocześnie uprawniona do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, przysługuje prawo do obydwu tych świadczeń. Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Zobacz także: Czy wysokość rent socjalnej ma zawsze stałą wartość
Wniosek o rentę socjalnej
Renta socjalna jest przyznawana na wniosek osoby, która ubiega się o to świadczenie. Do wniosku o rentę socjalną należy dołączyć miedzy innymi:
- zaświadczenie o okresie uczęszczania do szkoły lub szkoły wyższej,
- zaświadczenie jednostki prowadzącej studia doktoranckie o okresie odbywania tych studiów,
- zaświadczenie o okresie odbywania aspirantury naukowej,
- zaświadczenie wydane przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne określające kwotę osiąganego przychodu oraz okres, na jaki została zawarta umowa, z tytułu której osiągany jest ten przychód.
Zobacz także: Wniosek o rentę socjalną
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA