Kto nie ma prawa do renty socjalnej?
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje prawo do renty socjalnej?
REKLAMA
Prawo do renty socjalnej posiadają obywatele Polski, jak i cudzoziemcy zamieszkujący i przebywający na terytorium Polski. Najważniejszym warunkiem otrzymania prawa do renty jest niezdolność do pracy. Osoba niezdolna całkowicie do pracy otrzyma stałą rentę socjalną, a osoba okresowo niezdolna do pracy – okresową rentę socjalną. Niezdolność do pracy, aby uzasadniała prawo do renty socjalnej musi powstać:
1) przed ukończeniem 18 roku życia;
2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia;
3) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Warto dodać, że prawo do renty socjalnej przysługuje tylko osobie pełnoletniej.
Kto nie ma prawa do renty?
Może się zdarzyć, że pomimo spełnienia wcześniej opisanych wymagań, niezbędnych do otrzymania renty socjalnej, dana osoba nie ma prawa do renty. Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do innego rodzaju świadczeń emerytalno-rentowych, w szczególności do:
1) emerytury,
2) uposażenia w stanie spoczynku,
3) renty z tytułu niezdolności do pracy,
4) renty inwalidzkiej,
5) świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych,
6) renty strukturalnej,
7) zasiłku przedemerytalnego,
8) świadczenia przedemerytalnego,
9) nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Zobacz również: Wniosek o rentę socjalną
Osoba, która jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej w o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha lub, której udział w nieruchomości przekracza 5 ha nie otrzyma prawa do renty socjalnej.
Pani Alicja ma prawo do renty socjalnej, ze względu na swoją niezdolność do pracy. W trakcie pobierania renty, zmarł jej tato. Pani Alicja nie zostanie pozbawiona renty socjalnej. Możliwe jest, aby jedna osoba uzyskała prawo zarówno do renty socjalnej, jak i do renty rodzinnej. Posiadanie prawa do obu świadczeń powoduje ograniczenie wysokości renty. Łączna kwota obu rent nie może przekraczać 200 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1412,58 złoty.
Tymczasowe aresztowanie a renta
Renta socjalna nie przysługuje osobie do niej uprawnionej za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Osoba, która jest tymczasowo aresztowana lub która odbywa karę pozbawienia wolności ma obowiązana niezwłocznie powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny organ wypłacający rentę socjalną o tym fakcie. Obowiązek ten spoczywa również na dyrektorze aresztu lub zakładu karnego.
Zobacz również serwis: Renta socjalna
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat