Zwrot pieniędzy z renty rodzinnej do ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami - osoba, która nienależnie pobrała świadczenia jest zobowiązana do ich zwrotu
REKLAMA
Za nienależnie pobrane świadczenia uważa się świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części - jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która podlega podziałowi na równe części między uprawnionych.
Renta rodzinna wynosi dla trzech osób uprawnionych – 95 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, po którym ta renta przysługuje. Natomiast dla dwóch osób uprawnionych – 90 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
REKLAMA
Jeżeli zatem do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby – to każda z tych osób pobiera 1/3 wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Oznacza to, że jeżeli okaże się, że jedna z tych trzech osób pobrała nienależnie rentę - a organ rentowy dokonał zmiany wysokości renty i podjął wypłatę tej renty w wysokości ustalonej dla dwóch osób – wówczas kwota nienależnie pobranych świadczeń zostaje ustalona jako 1/3 renty ustalonej w wysokości dla trzech osób uprawnionych i taka część renty podlega zwrotowi
Istotne jest również to, że w razie ujawnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania podziału renty lub zmiany warunków podziału renty, organ rentowy wypłaca świadczenie ustalone w nowej wysokości - od miesiąca ujawnienia tych okoliczności.
Podstawa prawna: Art. 74,131,138 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat