Renta rodzinna i zbieg z innym świadczeniem
REKLAMA
REKLAMA
Nie występuje taka sytuacja, w której renta rodzinna jest przeliczana na emeryturę. Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym i przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
REKLAMA
REKLAMA
Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej jest wypłacana w wysokości stanowiącej 85 % świadczenia (emerytury lub renty), które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast powołany w pytaniu przepis art. 73 ust. 2 ustawy emerytalnej stanowi jedynie, że przy obliczaniu wysokości renty rodzinnej za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
Z uwagi na brak szczegółowych informacji mogę jedynie domyślać się, że ma Pani prawo do wypadkowej renty rodzinnej i do własnej emerytury i chciałby te świadczenia pobierać w zbiegu. Informuję, że nie ma takiej możliwości. W takim przypadku może pobierać tylko jedno świadczenie. Tylko w przypadku osoby uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub choroby zawodowej oraz uprawnionej do własnej emerytury istnieje możliwość wypłacania świadczeń w zbiegu tj. emerytury powiększonej o połowę renty lub odwrotnie renty powiększonej o połowę emerytury.
Podstawa prawna:
Art. 73 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.),
Art. 26 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat