Rozdzielność majątkowa a renta po małżonku
REKLAMA
REKLAMA
Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat. Wdowiec również może ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej jeżeli tak samo jak wdowa, w chwili śmierci żony miał ukończone 50 lat.
REKLAMA
REKLAMA
Warunkiem wymaganym do przyznania renty rodzinnej dla wdowy i wdowca jest również stwierdzenie, że w chwili śmierci małżonka/małżonki pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej. Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej jest oświadczenie wdowy/wdowca o zachowaniu jednej z więzi: duchowej, materialnej lub fizycznej.
Dla zachowania wspólności małżeńskiej powinny być zachowane zasadniczo wszystkie trzy wyżej podane elementy. Jednakże ustanie jednego z tych elementów nie przerywa wspólności, jeżeli nastąpiło to z okoliczności niezależnych od małżonków lub ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi. Uważa się zatem, że istniała wspólność małżeńska, jeżeli została zachowana chociażby jedna z wyżej wymienionych więzi, tj. duchowa, fizyczna lub materialna. Przeprowadzona więc notarialnie rozdzielność majątkowa, przy zachowaniu między małżonkami pozostałych więzi - pozostaje bez wpływu na prawo do renty rodzinnej.
Informuję również, że w przypadku gdy do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba to renta rodzinna wynosi 85 % świadczenia które przysługiwało zmarłemu. Także nie zawsze renta rodzinna jest wyższa od własnej emerytury. Jeżeli natomiast osoba jest uprawniona do własnej emerytury i do renty rodzinnej - wówczas może pobierać tylko jedno z tych świadczeń
Podstawa prawna: Art. 70 i 95 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn.zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat