Renta rodzinna dla doktorantów
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź na pytanie, czy osoby doktoranci mają prawo do renty rodzinnej jest niejednoznaczna. Z jednej strony przyznaje się im takie prawo. Z drugiej zaś strony Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać rentę rodzinną nie dłużej niż do osiągnięcia 25 roku życia.
REKLAMA
Kiedy renta rodzinna przysługuje dzieciom
Renta rodzinna przysługuje dzieciom zmarłego. Za dzieci nie dla celów przyznania renty rodzinnej nie uznaje się tylko dzieci własnych, ale także dzieci drugiego małżonka oraz dzieci adoptowane.
Dzieci mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu, jeśli rodzic:
- miał w chwili śmierci ustalone prawo do emerytury
- miał w chwili śmierci ustalone prawo lub renty z tytułu niezdolności do pracy
- spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń,
- pobierał w chwili śmierci zasiłek przedemerytalny,
- pobierał w chwili śmierci świadczenie przedemerytalne
- zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej
- był rencistą uprawionym do renty wypadkowej, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Dzieci mogą otrzymać rentę rodzinną
- do ukończenia 16 lat,
- do ukończenia nauki w szkole, jeśli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do 25 roku życia,
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresach wyżej wskazanych.
REKLAMA
Jak wynika z wyżej przedstawionych przesłanek dzieci, które straciły ojca lub matkę, mają prawo do renty rodzinnej do czasu zdobycia wykształcenia. W przypadku, jeśli ukończyły 16 rok życia, muszą udowodnić posiadanie statusu ucznia lub studenta. W tym celu dostarczają do ZUS zaświadczenie szkoły bądź uczelni.
W przepisach nie ma wspominane, w jakiej szkole musi uczyć się dziecko, aby otrzymywało rentę rodzinną. Co oznacza, że nie ma przeszkód, aby doktorant otrzymywał rentę rodziną po swoim zmarłych rodzicach. Należy jednak pamiętać, że ZUS rentę rodzinną wypłaca tylko do ukończenia 25 roku życia. Co w znacznym stopniu ogranicza możliwość pobierania renty przez doktorantów.
Studia doktoranckie nie stanowią podstawy do przedłużenia prawa do korzystania z renty rodzinnej. W razie ich podjęcia doktorant zachowuje prawo do renty rodzinnej, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat
Podstawa prawna: Art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat