Kiedy renta rodzinna ulega podziałowi
REKLAMA
REKLAMA
Renta rodzinna przysługuje najbliższym członkom rodziny zmarłego. Świadczenie przysługuje, jeśli członek rodzinny w chwili śmierci miał przyznane prawo do:
REKLAMA
- emerytury,
- renty z tytułu niezdolności do pracy,
- zasiłku przedemerytalnego,
- świadczenia przedemerytalnego,
Prawo do renty rodzinnej przysługuje także w przypadku, kiedy zmarły spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
Członkami rodziny zmarłego, którzy mogą otrzymać po nim rentę rodzinną są:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
- dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności,
- inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
- wnuki,
- rodzeństwo,
- małżonek (wdowa i wdowiec),
- rodzice.
W przypadku, kiedy kilku członków rodziny spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej, ZUS przyznaje im jedno świadczenie
Renta rodzinna jest w takiej sytuacji dzielona na równe części między wszystkich uprawnionych.
Podział renty rodzinnej
Renta rodzinna stanowi określony procent świadczenia, które przysługiwało lub przysługiwałoby osobie zmarłej.
Jeśli uprawniona jest do niej tylko jedna osoba, ma prawo do 85% takiego świadczenia
W przypadku, kiedy do renty rodzinnej uprawnionych jest dwóch członków rodziny, wówczas mogą otrzymać 90% świadczenia, które przysługiwało lub przysługiwałoby zmarłemu.
Najwyższa renta rodzinna przysługuje, gdy jest trzech lub więcej uprawnionych - wynosi wówczas 95% świadczenia, do którego był lub byłby uprawniony zmarły.
REKLAMA
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Podlega ona z urzędu podziałowi na równe części między uprawnionych. Oznacz to, że im więcej osób ma prawo do tego świadczenia, tym niższą rentę otrzymuje każda z nich.
Może się zdarzyć, że po ustaleniu prawa do renty rodzinnej zmieni się liczba osób uprawnionych. W takim przypadku ZUS ustala na nowo wysokość renty rodzinnej. ZUS dokonuje podziału świadczenia od miesiąca ujawnienia okoliczności powodujących zmianę.
Wyłączenie z uprawnionych
Istnieje możliwość złożenia przez jedną z osób uprawnionych do renty rodzinnej wniosku o wyłączenie jej z kręgu osób uprawnionych. Co dzieje się w takiej sytuacji z rentą rodzinną?
Osoba, która złożyła wniosek traci prawo do przysługującej jej części renty. Natomiast ZUS ponownie oblicza wysokość renty dla pozostałych uprawnionych.
Ustalenie na nowo wysokości renty rodzinnej z pominięciem osoby, która zgłosiła wniosek o wyłączenie z kręgu osób uprawnionych, następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym ZUS wydał decyzję o ustaniu prawa do renty rodzinnej przysługującej wnioskodawcy.
Podstawa prawna: Art. 65-74, art. 107a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat