Renta rodzinna dla wnuków, rodzeństwa i innych dzieci
REKLAMA
REKLAMA
Ogólne zasady nabycia prawa do renty rodzinnej
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
REKLAMA
Prawo wnuków, rodzeństwa i innych dzieci do renty rodzinnej
Do renty rodzinnej uprawnione są przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej.
Co oznacza pojęcie “przyjęte na wychowanie i utrzymanie? Należy przez to rozumieć sytuację przyjęcia dziecka do tzw. wspólnoty domowej i zaspokajania jej potrzeb życiowych i materialnych oraz podejmowanie w jego imieniu ważnych decyzji.
Warunki przyznana wnukom, rodzeństwu i innym dzieciom renty rodzinnej:
- przyjęcie na wychowanie i utrzymanie przed ukończeniem pełnoletniości;
- nieukończenie 16 lat lub 25 w razie kontynuowania nauki lub ewentualne istnienie całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz istnienie niezdolności do pracy powstałej w okresie do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat;
- przyjęcie na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku;
- brak jest uprawnień do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli: nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
Prawo do renty rodzinnej nie przysługuje, jeśli choć jedno z rodziców jest w stanie zapewnić dziecku utrzymanie.
Uprawnionym wnukom, rodzeństwu i innym dzieciom przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Renta rodzinna podlega podziałowi na równe części miedzy uprawnionych.
Zobacz także: Wszystko co warto wiedzieć o rencie rodzinnej
Podstawa prawna: Art. 67 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat