Renta rodzinna 2019 – dokumenty
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy przysługuje renta rodzinna?
Renta rodzinna przysługuje w razie śmierci osoby, która:
REKLAMA
- miała ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (lub spełniała warunki do ich otrzymania),
- pobierała zasiłek przedemerytalny,
- pobierała świadczenie przedemerytalne bądź
- pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Prawo do renty rodzinnej przysługuje najbliższym zmarłej/zmarłego.
Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS.
Dokumenty do renty rodzinnej w 2019 r.
Aktualnie aby uzyskać rentę rodzinną po bliskim zmarłym należy złożyć Wniosek o rentę rodzinną ERR >>> POBIERZ WNIOSEK. W przypadku złożenia wniosku w miesiącu, w którym osoba bliska zmarła lub w miesiącu następnym, przyznana renta będzie obejmowała okres od śmierci tej osoby (jeśli uprawniony już w dniu śmierci osoby bliskiej spełniał warunki to otrzymania renty rodzinnej po tym zmarłym). Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie późniejszym, przyznanie renty nastąpi od dnia powstania prawa do niej, jednak nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku. Dokument można złożyć w każdej jednostce ZUS, jednak rozpatrzy go oddział właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która ubiega się o rentę. Jeśli uprawniony mieszka w Polsce, będzie to jego miejsce zameldowania na pobyt stały.
Jeżeli osoba zmarła miała już ustalone prawo do świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS albo kapitał początkowy, wystarczy złożenie samego wniosku. W przeciwnym razie należy przedstawić dodatkowo dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia zmarłego. ZUS musi bowiem ustalić czy i w jakiej wysokości zmarły miałby prawo do świadczeń emerytalno-rentowych. Do wniosku należy dołączyć:
- „Informację o okresach składkowych i nieskładkowych” (druk ERP-6);
- Świadectwa pracy lub inne dokumenty urzędów czy organizacji potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce;
- Świadectwa pracy potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
- Formularz unijny „Informacje dotycząc przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej” (druk E207PL) dotyczącej osoby zmarłej w przypadku wystąpienia okresów ubezpieczenia w państwach UE lub EFTA;
- Dokumenty, które potwierdzą wysokość wynagrodzenia zmarłego: zaświadczenie pracodawcy/płatnika składek o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe (można wystawić na druku ZUS Rp-7), a także legitymacja ubezpieczeniowa – zawiera wpisy o okresach zatrudnienia i wysokości pensji;
- Dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą w państwach, z którymi łączą Polskę umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym lub w państwach członkowskich UE czy EFTA.
REKLAMA
Co więcej, jeżeli na wysokość świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, miał wpływ kapitał początkowy, a nie zgłoszono wniosku o jego ustalenie, należy do wniosku o rentę rodzinną dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość zarobków uzyskanych przez zmarłego w okresie przed 1 stycznia 1999 r.
Nie dołącza się do wniosku o rentę rodzinną dokumentów potwierdzających przebyte przez zmarłego okresy składkowe po 1998 r., za które została opłacona składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz okresy nieskładkowe po 1998 r. takie jak: okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków chorobowych, opiekuńczych i świadczenia rehabilitacyjnego. ZUS uwzględni te okresy na podstawie zapisów na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.
Ponadto do wniosku o rentę rodzinną należy dołączyć następujące dokumenty pozwalające na ustalenie prawa do renty dla członka rodziny zmarłego:
- dokument potwierdzający datę urodzenia wnioskodawcy;
- dokument potwierdzający datę urodzenia i zgonu zmarłego;
- odpis skrócony aktu małżeństwa w przypadku wdowy/wdowca;
- dokument stwierdzający stan zdrowia w przypadku uzależnienia przyznania renty od niezdolności do pracy;
- zaświadczenie o pobieraniu nauki w szkole w przypadku dziecka, które ukończyło 16 lat;
- oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka (oświadczenie to można złożyć po wypełnieniu odpowiedniego punktu we wniosku o rentę rodzinną);
- dokument o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie wyroku sądu bądź ugody sądowej albo porozumienia zawartego między wnioskodawcą a osobą zmarłą w przypadku rozwodu, separacji lub niepozostawania we wspólności małżeńskiej;
- oświadczenie o przyczynianiu się zmarłego bezpośrednio przed śmiercią do utrzymania wnioskodawcy w przypadku gdy wnioskodawca jest rodzicem (oświadczenie to można złożyć po wypełnieniu odpowiedniego punktu we wniosku o rentę rodzinną).
Wysokość renty rodzinnej
Wysokość renty rodzinnej uzależniona jest od liczby osób do niej uprawnionych. Im więcej osób tym będzie przysługiwał wyższy procent świadczenia pobieranego przez zmarłego, ale w przeliczeniu na każdego uprawnionego do renty wyniesie de facto mniej niż jakby uprawniona do świadczenia była tylko jedna osoba.
Zgodnie z aktualnym na rok 2019 stanem prawnym renta rodzinna wynosi:
- 85% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty rodzinnej jednej osoby;
- 90% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty dwóch osób;
- 95% świadczenia zmarłego – w przypadku uprawnienia do renty trzech i większej liczby osób.
Obecnie najniższa renta rodzinna wynosi 1100 zł, a renta rodzinna wypadkowa 1320 zł. Co do zasady renta przysługuje na wszystkich uprawnionych łącznie. W razie potrzeby przewidziano jednak możliwość równego podziału renty na każdego z nich.
Renta rodzinna, jak inne świadczenia emerytalno-rentowe, jest co roku waloryzowana (podwyższana).
Wypłata renty następuje za pośrednictwem poczty, bądź na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1270)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat