Do kiedy przysługuje renta rodzinna?
REKLAMA
REKLAMA
Dzieci mają prawo do renty rodzinnej
Dzieci mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu, który w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniał warunki wymagane do uzyskania tych świadczeń. Renta rodzinna dzieciom także, gdy zmarły rodzić w chwili śmierci pobierał zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
REKLAMA
Do renty rodzinnej mają prawo dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, czyli dzieci adoptowane.
Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców - wydanie specjalne nr 2/2018
Jak długo dzieci mogą pobierać rentę po zmarłych rodzicach
REKLAMA
Dzieci mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, W przypadku, kiedy dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci dziecku renty rodzinnej po zmarłych rodzicach, jeśli ukończyło ono 25 lat, a do zakończenia studiów pozostało mu jeszcze więcej niż rok nauki.
Oznacza to, że renta rodzinna jest wypłacana przez ZUS dzieciom po ich zmarłych rodzicach tylko do czasu ukończenia 25. roku życia i tylko w przypadku, kiedy dziecko ukończyło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku nauki. Dlaczego tak się dzieje. Decyzja o wypłacaniu renty rodzinnej tylko do czasu zakończenia nauki na ostatnim roku studiów wynika z tego, iż świadczenie rentowe ma na celu pomóc dzieciom, których rodzice zmarli, w podjęciu zatrudnienia.
Dzieci maja także prawo do renty bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.
Renta rodzinna wynosi dla jednej osoby uprawnionej 85 proc., dla dwóch osób uprawnionych 90 proc. a dla dla trzech lub więcej osób uprawnionych 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Zobacz także: W jakiej wysokości wypłacana jest renta rodzinna
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA