Kiedy dzieci mają prawo do renty rodzinnej?
REKLAMA
REKLAMA
Warunki ogólne otrzymania renty
Warunki otrzymania renty rodzinnej można podzielić na warunki ogólne oraz warunki szczegółowe. Warunkiem ogólnym przyznania renty rodzinnej jest, warunek, iż renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
REKLAMA
Dzieci, które chcą się ubiegać o rentę rodzinną muszą przedstawić dokument stwierdzający datę zgonu rodzica, po którym renta ma zastać przyznana. Obowiązkowym dokumentem w tym zakresie jest wyciąg z aktu zgonu.
Na warunek ogólny przyznania renty rodzinnej składa się ponadto określony status zmarłego rodzica. Status ten to status emeryta lub rencisty z tytułu niezdolności do pracy.
Pan Antoni, który pozostawił 2 dzieci. Nie był emerytem, jednak spełniał wszystkie niezbędne wymagania do przyznania mu emerytury. W związku z tym jego dzieciom przysługuje renta rodzinna, ponieważ spełnianie warunków do przyznania emerytury zmarłemu rodzicowi również daje podstawę ubiegania się o rentę rodzinną.
W przypadku nie możności ustalenia prawo do emerytury lub renty, powoduje że niemożliwe jest otrzymanie przez dzieci zmarłego prawo do renty rodzinnej.
Renta rodzinna może także przysługiwać dzieciom, rodzica który w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Przyjmuje się, że w takim przypadku, że zmarły rodzic spełniał warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Zobacz także dział: Renta rodzinna
Warunki szczegółowe nabycia renty rodzinnej przez dzieci
REKLAMA
Do renty rodzinnej uprawnione są dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. Przez dzieci własne należy rozumieć potomstwo biologiczne. Do renty rodzinnej mają również prawo pasierbowie, czyli dzieci drugiego małżonka wychowujące się w rodzinnym gospodarstwie domowym. Dzieci przysposobione to małoletni, wobec których zastosowano instytucję przysposobienia, czyli potocznie adopcji.
Kolejnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej przez dzieci jest odpowiedni wiek. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.
W przypadku, kiedy dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Bez względu na wiek prawo do renty rodzinnej mają całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji.
Zobacz także: Kiedy dzieci mają prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat