Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek w prawie przyznania prawa do renty rodzinnej po zmarłym funkcjonariuszu Policji może złożyć osoba zainteresowana, otrzymywaniem renty lub jej pełnomocnik. Pisemny wniosek składa się osobiście lub przesyła pocztą na adres organu emerytalnego.
REKLAMA
Organem rentowym jest w przypadku renty rodzinnej po zmarłym policjancie Zakład Emerytalno Rentowy MSWiA (w każdej Komendzie jest zespół ZER MSWiA). Jednakże, równoznaczne ze złożeniem wniosku w organie rentowym będzie złożenie w komórce kadrowej właściwej ze względu na ostatnie miejsce pełnienia służby zmarłego policjanta.
We wniosku należy podać:
- imię i nazwisko,
- datę urodzenia i datę zgonu osoby zmarłej, po której ma być przyznana renta rodzinna,
- własne imię i nazwisko,
- datę urodzenia,
- stopień pokrewieństwa (w stosunku do osoby zmarłej),
- miejsce zameldowania,
- adres do korespondencji,
- numery PESEL i NIP - o ile został nadany,
- podpis osoby uprawnionej do złożenia wniosku.
Dla uproszczenia zainteresowany może wypełnić urzędowe formularze wniosku/załącznika o przyznanie policyjnej renty rodzinnej (oznaczone odpowiednio: ZER WU 2/2006 i ZER WU 2a/2006). Formularze są dostępne w każdej jednostce organizacyjnej ZER MSWiA oraz na stronie internetowej Zakładu Emerytalno Rentowego.
Zobacz również serwis: Renta rodzinna
Co należy dołączyć do wniosku
Do pisemnego wniosku o policyjną rentę rodzinną należy dołączyć dokumenty, które potwierdza nasze prawo do renty. W zależności, od tego komu ma zostać przyznana renta inny jest wykaz niezbędnych dokumentów.
W związku z tym do wniosku należy dołączyć:
- dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość, jeżeli wniosek składany jest osobiście, bądź wypis z dowodu osobistego lub kserokopia tego dokumentu poświadczona przez organ administracji rządowej, organ samorządu terytorialnego, notariusza,odpis aktu urodzenia – dla osoby małoletniej,
- odpis aktu zgonu osoby, po której ma być przyznana renta rodzinna,
- odpis aktu małżeństwa, jeżeli o rentę ubiega się wdowa lub wdowiec,
- orzeczenie o stopniu niezdolności do pracy, jeżeli przyznanie renty rodzinnej uzależnione jest od istnienia tej niezdolności lub zaświadczenie o stanie zdrowia, w celu skierowania do lekarza orzecznika ZUS,
- zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, jeżeli dziecko ukończyło 16 lat życia,
- postanowienie sądu potwierdzające posiadanie prawa do świadczeń alimentacyjnych, ustalonych wyrokiem sądu lub ugodą sądową,
- postanowienie sądu, gdy zmarły funkcjonariusz, emeryt lub rencista albo jego małżonek był ustanowionym przez sąd opiekunem dzieci, wnuków, rodzeństwa przyjętych na wychowanie,
- oświadczenie o osiąganiu przychodu z tytułu służby lub działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
Zobacz również: Jak otrzymać dalsze prawo do renty rodzinnej
Kiedy policjant nie był jeszcze emerytem lub rencistą
Prawo do renty rodzinnej przysługuje nie tylko po zmarłym emerycie lub renciście, którym był funkcjonariuszem Policji, lecz także po policjancie, który nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniał warunki do ich przyznania.
W takim przypadku do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie o przebiegu służby – potwierdzające łączny okres odbytej służby, wydane przez organ kadrowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce pełnienia służby przez funkcjonariusza,
- zaświadczenie o wysokości uposażenia funkcjonariusza na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, wydane przez właściwy organ finansowy,
- dokumenty stwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe,
- protokół stwierdzający związek śmierci funkcjonariusza ze służbą – w przypadku, gdy śmierć była następstwem czynu karalnego.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 roku Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat