Komu przysługuje wypadkowa renta rodzinna?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy przysługuje renta rodzinna?
REKLAMA
Wypadkowa renta rodzinna przysługuje w przypadku, kiedy zmarły stracił życie na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Za wypadek przy pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Natomiast pod pojęciem choroby zawodowej kryje się choroba spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy.
Choroba taka powstaje na skutek stałego przebywania ciała w niedogodnej pozycji, systematycznego wykonywania forsownych czynności lub regularnego przebywania w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia.
Zobacz również: Jak złożyć wniosek o wypadkową rentę rodzinną?
Do wypadkowej renty rodzinnej prawo mają te same osoby, który mogą otrzymać zwykłą rentę rodzinną. Z takiego prawa skorzystają więc:
1) dzieci,
2) wnuki,
3) rodzeństwo,
4) wdowa,
5) wdowiec,
6) rodzice.
Ponadto prawo do wypadkowej renty rodzinnej mają członkowie rodziny pozostali po renciście, który pobierał rentę z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy, którego śmierć nastąpiła po dniu 31 grudnia 2002 roku wskutek takiego wypadku lub który pobierał rentę z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach lub z tytułu choroby zawodowej pozostającej w związku ze szczególnymi okolicznościami, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 roku wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach lub choroby zawodowej.
Jaka jest wysokość wypadkowej renty rodzinnej?
Wysokość wypadkowej renty rodzinnej wynosi:
· 85% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
· 90% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby,
· 95% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy lub więcej osób.
Zobacz również serwis: Renta rodzinna
Podstawę obliczenia wysokości renty rodzinnej stanowi renta rodzinna dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
REKLAMA
Pan Jan i Pan Marcin są uprawnieni do wypadkowej renty rodzinnej po swoim zmarłym tacie, który zmarł na skutek upadku rusztowania w czasie wykonywania swojej pracy. Ponieważ obydwaj spełniają wymagania, aby otrzymać rentę, wysokość ich renty będzie wynosić 90 % świadczenia, jakie otrzymałby ich ojciec. Obu Panom przysługuje jedna renta wypadkowa, która zostanie podzielona pomiędzy nich.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm.)
Ustawa z dnia 30.10.2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz.1673)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat