Czy należy mi się renta za wypadek w drodze z pracy
REKLAMA
REKLAMA
Tak to prawda osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy może otrzymać, gdy ma bardzo krótki staż pracy.
REKLAMA
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca zatrudnienia, jeśli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Za wypadek taki uważa się także wypadek, jeśli nastąpił w drodze z pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby. Ponadto zaliczymy wypadek jako wypadek w drodze do lub z pracy, jeśli nastąpił na drodze nie najkrótszej, ale najdogodniejszej dla pracownika.
REKLAMA
Przepisy umożliwiają uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy będącej skutkiem wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Przepisy przewidują także prawo do renty rodzinnej po osobie, która była uprawniona do renty powypadkowej lub spełniała warunki do jej uzyskania.
Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy i z tego powodu stała się niezdolna do pracy nie musi wykazywać odpowiednio długiego okresu składkowego i nieskładkowego. W razie krótkiego stażu pracy, pracownik, który stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy ma prawo starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ma możliwość uzyskania renty.
Podstawa prawna: Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat