Orzeczenie lekarskie orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji – traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
Jednakże orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności wydane przez powiatowy czy też wojewódzki zespół do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności – stanowi podstawę do przyznania ulg i uprawnień innych niż renta z tytułu niezdolności do pracy. Orzeczenie takie nie przekłada się na odpowiedni stopień niezdolności do pracy i tym samym nie może stanowić podstawy do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy
Dla organu rentowego – podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń, do których prawo uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji jest wyłącznie orzeczenie lekarza orzecznika ( komisji lekarskiej) ZUS.
Orzeczenie określające stopień niepełnosprawności może być natomiast pomocne dla lekarza orzecznika ZUS – przy dokonywaniu oceny stanu zdrowia i wydaniu stosownego orzeczenia.
Podstawa prawna: Art.14 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz.353 ze zm.)