Renta szkoleniowa
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli lekarz orzecznik, na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego orzeknie, że osoba jest niezdolność do pracy, a przekwalifikowanie zawodowe jest celowe, wtedy ZUS przyzna prawo do renty szkoleniowej.
REKLAMA
Uprawniony musi spełniać warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy.
ZUS informuje powiatowy urząd pracy o przyznaniu renty szkoleniowej. Osoba zainteresowana powiadamiana jest przez urząd o terminie szkolenia.
Na jaki okres renta
Renta przyznawana jest na okres 6 miesięcy. Na wniosek starosty istnieje możliwość przedłużenia tego okresu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego o dalsze 30 miesięcy.
Okres 6 miesięcy może ulec skróceniu, jeśli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.
W przypadku gdy starosta zawiadomi o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu organ rentowy ponownie kieruje zainteresowanego do lekarza orzecznika w celu ustalenia stopnia niezdolności do pracy związku z wypadkiem przy pracy czy chorobą zawodową.
Wysokość renty
Wysokość renty szkoleniowej w związku z wypadkiem przy pracy wynosi 100 proc. podstawy wymiaru, nie mniej niż 120 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Gdy wskaźnik podstawy wymiaru jest wyższy niż 250 proc. - renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy wymiaru.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat