REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Renta inwalidzka w pytaniach i odpowiedziach

Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur i rent
Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się wyłącznie na podstawie wniosku osoby zainteresowanej.
Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się wyłącznie na podstawie wniosku osoby zainteresowanej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Renta inawlidzka przyznawana jest osobie całkowicie lub częściowo niezdolnej do pracy. Przyznawana jest w przypadku braku nadziei na odzyskanie zdolności do pracy. Wypłacana jest przez Zakłada Ubezpieczeń Społecznych.

Utrata prawa do renty

Mam 57 lat, po 26 latach pracy otrzymywałam przez 14 lat rentę i obecnie zostałam uznana za zdolną do pracy. Co dalej robić?

REKLAMA

Z przekazanych informacji wynika, że po utracie prawa do renty może pani ubiegać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Prawo do tego świadczenie przysługuje bowiem m.in. osobie, która zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, kobieta ukończyła wiek 55 lat oraz osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat.

REKLAMA

Dodaję, że warunek terminowego zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy zostanie spełniony także wówczas, gdy osoba, która utraciła prawo do renty, zarejestruje się w tym urzędzie w ciągu 30 dni od wydania decyzji odmawiającej przyznania renty na dalszy okres.

Pani będąc w wieku 57 lat, posiadając 26-letni staż pracy oraz pobierając przez 14 lat rentę z tytułu niezdolności do pracy, do której ustało prawo - spełnia wymienione wyżej warunki i mogłaby zatem wnioskować o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

Jednakże istotne jest to, że o świadczenie przedemerytalne może być przyznane po upływie co najmniej 6 miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osoba nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy zaświadczenia potwierdzającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawa prawna: art.2 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych

Renta z powodu choroby

Mam 44 lata. Przepracowałam w Polsce 10 lat. Od 14 lat pozostaję bez pracy. Trzy lata temu zachorowałam na Reumatoidalne zapalenie stawów. Zwracam się z prośbą o udzielenie mi informacji. Czy w mojej sytuacji mam prawo ubiegać się o przyznanie renty z tytułu mojej choroby. Jeżeli tak to, jakie dokumenty powinnam przedstawić.

W celu uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS - osoba zainteresowana musi spełnić łącznie następujące warunki:

  • posiadania co najmniej częściowej niezdolności do pracy,
  • posiadania wymaganego, stosownie do wieku, w którym u danej osoby powstała niezdolność do pracy, okresu składkowego i nieskładkowego,
  • niezdolność do pracy musi powstać w czasie okresu składkowego (np. ubezpieczenia, zatrudnienia pobierania zasiłku dla bezrobotnych) lub w czasie okresu nieskładkowgo (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego), albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymagany do przyznania renty okres składkowy i nieskładkowy zróżnicowany jest w zależności od wieku, w którym u danej osoby powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat. Pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy wymagany od osoby, której niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę albo powstania niezdolności do pracy

Dodaję, że warunek wymieniony w ostanim punkcie nie musi być spełniony w przypadku kobiety, która jest całkowicie niezdolna do pracy i ma 20-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Oceny stanu zdrowia, a więc oceny, czy dana osoba jest niezdolna do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS. Lekarz orzecznik dokonuje również ustalenia daty powstania niezdolności do pracy.

Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się wyłącznie na podstawie wniosku osoby zainteresowanej. Do takiego wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba ubiegająca się o rentę, a także inną dokumentację medyczną, będącą w posiadaniu osoby ubiegającej o rentę.

Zobacz: Czy od decyzji organu rentowego można się odwołać

Ponadto do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, a także zaświadczenie o wysokości osiąganego wynagrodzenia dla celów ustalenia podstawy wymiaru renty ( druk ZUS Rp-7).

Podstawa prawna: art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Renta inwalidzka a emerytura

Czy pobyt na rencie inwalidzkiej w latach 1996-2004 zaliczany jest jako okres nieskładkowy - do stażu emerytalnego?

REKLAMA

Przy ustalaniu prawa do emerytury dla osoby, która osiągnęła wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn i utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności z powodu odzyskania zdolności do pracy, uwzględnia się również okresy pobierania tej renty. Okresy te uwzględnia się w zakresie niezbędnym do przyznania emerytury.

Okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy (wcześniej renty inwalidzkiej) podlega zatem uwzględnieniu, jeżeli okresy składkowe, nieskładkowe oraz okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, który dla kobiety wynosi 20 lat, a dla mężczyzny 25 lat.

Ponadto okresów pobierania renty, nie uwzględnia się jeżeli pokrywają się z okresami składkowymi i nieskładkowymi oraz okresami pracy w gospodarstwie rolny. Okresy te wymienione zostały w art. 6,7 i 10 ustawy emerytalnej.

Dodać należy, że okres pobierania renty nie jest okresem składkowym ani okresem nieskładkowym. Oznacza to, że okres ten podlega uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do emerytury natomiast nie podlega uwzględnieniu przy obliczaniu wysokości tego świadczenia.

Podstawa prawna: art. 10a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Orzeczenie niepełnosprawności

Mąż ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Jaką powinien posiadać grupę przyznana przez ZUS. Czy orzeczenie o niepełnosprawności ma wpływ na przyznanie grupy przez ZUS?

Orzeczenie lekarskie orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji – traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jednakże orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności wydane przez powiatowy czy też wojewódzki zespół do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności – stanowi podstawę do przyznania ulg i uprawnień innych niż renta z tytułu niezdolności do pracy. Orzeczenie takie nie przekłada się na odpowiedni stopień niezdolności do pracy i tym samym nie może stanowić podstawy do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Dla organu rentowego – podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń, do których prawo uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji jest wyłącznie orzeczenie lekarza orzecznika ( komisji lekarskiej) ZUS.

Orzeczenie określające stopień niepełnosprawności może być natomiast pomocne dla lekarza orzecznika ZUS – przy dokonywaniu oceny stanu zdrowia i wydaniu stosownego orzeczenia.

Podstawa prawna: art.14 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Zobacz serwis: Renty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia 2025: nie dla każdej wdowy i wdowca. Jest kilka warunków i limit kwotowy

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja z 26 lipca 2024 r. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. rentę wdowią. Nowelizacja ta jest już podpisana przez Prezydenta RP i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Renta wdowia, to będzie na początku (od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.) dodatkowo wypłacane wdowie, lub wdowcowi 15% świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku. Albo 15% własnego świadczenia jeżeli wdowa, lub wdowiec przejmie świadczenie zmarłego małżonka jako swoje główne, comiesięczne świadczenie (emeryturę albo rentę). Jest też limit: suma obu świadczeń nie może być wyższa niż trzykrotność minimalnej emerytury. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by móc otrzymać to świadczenie?

Czy jest dopuszczalne użyczenie nieruchomości przez jednego współwłaściciela?

Oddanie użyczającemu rzeczy, najczęściej nieruchomości do korzystania osobie trzeciej w sytuacji, gdy użyczający jest wyłącznym właścicielem nieruchomości, nie budzi większych wątpliwości. Inaczej wygląda jednak wyrażenie zgody na korzystanie z nieruchomości jedynie przez jednego lub część współwłaścicieli.

7 tys. zł czy 6 450 zł zasiłku pogrzebowego od 2025 r.? Ostateczna decyzja prawdopodobnie we wrześniu

Resort rodziny stoi na stanowisku, że wysokość zasiłku pogrzebowego powinna być podwyższona do 7 tys. zł. Co z propozycją ministra finansów, który stoi na stanowisku, że zasiłek pogrzebowy powinien wynosić 6 tys. 450 zł? Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował, że ostateczną decyzję poznamy najprawdopodobniej we wrześniu.

Czy wdowia renta należy się po rozwodzie? Jest wyjaśnienie

Rozwiedzeni małżonkowie, którzy mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym byłym małżonku, nie będą mogli korzystać z tej korzystnej reguły zbiegu, którą przewidują nowe przepisy o rencie wdowiej. Tak wyjaśnił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski.

REKLAMA

Ochrona prawna pracowników załatwiających sprawy sygnalistów

Czy ochrona prawna sygnalistów rozciąga się na pracowników załatwiających sprawy sygnalistów? Czy ich również dotyczy zakaz podejmowania działań odwetowych oraz inne środki ochrony? Co z możliwością dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia?

Renta wdowia nie tylko dla wdów. Komu jeszcze w 2025 roku wzrośnie świadczenie emerytalne? Czy wiesz, o ile? 2 miliony Polaków szykują się do składania wniosków

Renta wdowia nie tylko dla wdów. Komu jeszcze w 2025 roku wzrośnie świadczenie emerytalne? Ta renta ma poprawić sytuację finansową owdowiałych osób, a przepisy zadziałają wstecz. Ważne jest jednak to, że śmierć małżonka nie mogła mieć miejsca wcześniej, niż pięć lat przed osiągnięciem przez uprawnionego wieku emerytalnego.

1000 zł z tytułu urodzenia się dziecka od 1 listopada 2024 r.

Wśród świadczeń rodzinnych znajduje się także jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Od 1 listopada 2024 r. będzie wynosiła 1000 zł. Sprawdź, komu przysługuje. Jakie warunki trzeba spełniać, by uzyskać zapomogę. Kiedy należy złożyć wniosek.

215,84 zł zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2024 r.

215,84 zł zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2024 r. Tyle będzie wynosił zasiłek pielęgnacyjny w nowym okresie zasiłkowym. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Sprawdź, komu będzie przysługiwało.

REKLAMA

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Mieszkanie dla studenta [rok akademicki 2024/2025]. Porównanie kosztów wynajmu i zakupu. Kredyt może być tańszy niż czynsz najmu

Rozpoczęcie studiów daleko od domu rodzinnego, to konieczność znalezienia miejsca do mieszkania w mieście akademickim (z reguły dużym mieście). Ile kosztuje na progu roku akademickiego 2024/2025 wynajem lokum dla studenta a ile zakup niewielkiego mieszkania?

REKLAMA