Renta a praca w Niemczech
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przy ustalaniu prawa do polskiej renty oraz przy obliczaniu wysokości tego świadczenia, uwzględnia się okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe. Przy ustalaniu prawa do polskiej renty można więc zaliczyć okresy pracy (pozostawania w ubezpieczeniu) za granicą, jeżeli praca wykonywana była w państwach Unii Europejskiej, czyli np. w Niemczech.
REKLAMA
Jeśli zatem osoba ubiegająca się o przyznanie polskiej renty ma okresy składkowe i nieskładkowe zbyt krótkie do nabycia uprawnień do tego świadczenia - wówczas do polskich okresów ubezpieczenia dolicza się okresy ubezpieczenia przebyte Niemczech. Jeżeli przy ustalaniu prawa do renty ZUS uwzględni – obok polskich okresów – także okresy ubezpieczenia w Niemczech - wówczas obliczy rentę w wysokości częściowej, z uwzględnieniem proporcji okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce do sumy okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i w Niemczech. Jednakże okres Pana pracy w Niemczech wynoszący 1,5 roku będzie podlegał uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do polskiej renty – wyłącznie na podstawie dokonanego przez niemiecką instytucję potwierdzenia tego okresu na formularzu unijnym E 205.
Osoba pracująca w Niemczech przez okres dłuższy niż 12 miesięcy może również ubiegać się o przyznanie świadczenia rentowego przez niemiecką instytucję ubezpieczeniow . Z uwagi jednak na to, że warunki konieczne do uzyskania prawa do renty w Polsce i Niemczech są różne, możliwa jest sytuacja, że prawo do świadczenia będzie przysługiwało tylko w jednym lub tylko w drugim lub w obydwu państwach. Ze względu na pracę w Niemczech – wniosek Pana o rentę powinien być rozpatrzony przez wyznaczoną jednostkę organizacyjną tj, Oddział ZUS w Opolu, który wydaje decyzję w sprawie uprawnień do polskiej renty oraz występuje z wnioskiem do instytucji niemieckiej o potwierdzenie okresu ubezpieczenia, jak również przekazuje wniosek o niemiecką rentę wraz z dokumentacją medyczną.
Podstawa prawna: Art. 8 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat