REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustalenie niezdolności do pracy w USA

Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur i rent

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkam w USA od ponad 14-tu lat. Jestem obywatelem USA i zachowane mam polskie obywatelstwo. Mam ukończone 52 lata życia. W Polsce pobierałem rentę inwalidzką II grupy. Rentę otrzymywałem w związku z doznanymi urazami, w okresie zatrudnienia dla jednej z polskich firm. Kilka lat temu otrzymałem wezwanie na komisje. Nie mogłem udać się w tym terminie na komisje i automatycznie utraciłem prawa do tej renty. Czy w dniu dzisiejszym mam prawo ponownego ubiegania się o rentę inwalidzką? Jeżeli tak, co dla tego jest potrzebne?

Z dniem 1 marca 2009r. weszła w życie Umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie 2 kwietnia 2008 r. Umowa ta reguluje stosunki polsko-amerykańskie w zakresie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z postanowieniami Umowy, w celu przyznania świadczenia z tytułu niezdolności do pracy instytucja ubezpieczeniowa każdego państwa - określa niezdolność do pracy na podstawie własnych przepisów.

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce dla potrzeb uzyskania prawa do renty określa się stopień niezdolności do pracy ( przed 1 września 1997 r. określano inwalidztwo I, II lub III grupy). Pana świadczenie rentowe obecnie określane jest jako renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (dawna II grupa inwalidów).

W Polsce oceny niezdolności do pracy, jej stopnia, ustalenia daty powstania niezdolności, trwałości lub jej przewidywanego okresu, dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS, a w razie zgłoszenia sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika - komisja lekarska ZUS. Ustaleń takich dokonuje się także wówczas, gdy osoba ubiegająca się o rentę mieszka na stałe w USA . W odniesieniu do takiej osoby, lekarz orzecznik ZUS dokonuje oceny niezdolności do pracy na podstawie zaświadczenia PL/USA7 Opinii lekarskiej wypełnionego przez lekarza prowadzącego w USA oraz na podstawie dokumentacji dotyczącej przebiegu leczenia przedłożonej przez osobę ubiegającą się o świadczenia z ZUS. Na wniosek ZUS, instytucja amerykańska może również udostępnić posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą danej osoby lub zorganizować dla takiej osoby badania lekarskie. Wyniki badań przekazywane są do ZUS.

REKLAMA

Jak wynika z przekazanych informacji Pan miał już ustalone prawo do okresowej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednakże z uwagi na to, że nie zgłosił się Pan na badanie kontrolne prawo do renty ustało. Zgodnie bowiem z przepisami art. 102 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) – prawo do świadczenia uzależnione od okresowej niezdolności do pracy, czyli tak jak w Pana przypadku – ustaje z upływem okresu, na jaki to świadczenie przyznano. Ewentualne dalsze prawo do renty uzależnione jest od wyniku ustaleń orzeczniczych dokonanych przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską. Jeżeli lekarz orzecznik ( komisja lekarska) orzeknie. że jest Pan nadal niezdolny to pracy lub też, że niezdolność do pracy ustała i powstała w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty – wówczas zostanie Panu przywrócone prawo do renty.

Jeżeli natomiast lekarz orzecznik orzeknie, że jest Pan niezdolny do pracy i niezdolność ta powstała po upływie 18 miesięcy od ustania pierwszego prawa do renty – wówczas ustala się na nowo prawo do renty. Oznacza to, że ZUS będzie badał, czy spełnione są pozostałe warunki wymagane do przyznania renty, w tym również warunek wymaganego stażu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli lekarz orzeknie, że jest Pan zdolny to pracy – wówczas będzie to oznaczało brak prawa do renty. Osoby, która tak jak Pan zamieszkują w USA wniosek o świadczenia polskie powinni zgłosić do terenowej placówki instytucji amerykańskiej Social Security Administration (SSA), przy użyciu formularza – PL/USA 4 wniosek o emeryturę/rentę z tytułu niezdolności do pracy, który jest dostępny w każdej jednostce SSA oraz na stronie internetowej www.ssa.gov. Składając wniosek powinien Pan powołać się na poprzedni nr rentowy oraz wskazać organ rentowy ZUS, który wcześniej przyznał Panu rentę, a także należy dołączyć formularz PL/USA7 „Opinia lekarska", wypełniony przez lekarza sprawującego opiekę medyczną w USA oraz wszelką posiadaną dokumentację lekarską . Formularz ten można pobrać ze strony http://www.ssa.gov/, lub uzyskać w jednostkach SSA. Terenowa placówka instytucji amerykańskiej SSA - wniosek wraz z załączonymi dokumentami przekazuje do Centrum Operacji Międzynarodowych SSA w Baltimore, które następnie wniosek przekaże do polskiej instytucji ubezpieczeniowej.

Ze strony ZUS wszelkich informacji oraz bezpośredniej pomocy osobom zainteresowanym uzyskaniem polskiej emerytury lub renty udziela: I Oddział ZUS w Warszawie - Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych-ul.Kasprowicza 15 101-949 Warszawa
telefony:
+48(22)569-36-04
+48(22)569-36-13
+48(22)569-35-93
+48(22)569-36-50
+48(22) 569-36-51

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA