Kiedy rolnikowi przysługuje renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy
REKLAMA
REKLAMA
Dla kogo renta rolnicza
REKLAMA
Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi lub domownikowi. Prawo przewiduje konieczność spełnienia trzech warunków, niezbędnych do uzyskania prawa do renty. Pierwszym jest trwała lub okresowa całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. Za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym uważa się rolnika, który z powodu naruszenia sprawności organizmu utracił zdolność do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym można uznać za trwałą lub okresową. Trwale niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym jest rolnik, który nie rokuje odzyskania zdolności do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Całkowitą niezdolność do pracy uznaje się za okresową, jeśli ubezpieczony rokuje odzyskanie zdolności do pracy. O niezdolności ubezpieczonego do pracy orzekają w postępowaniu orzeczniczym: lekarz rzeczoznawca KRUS lub komisja lekarska KRUS.
REKLAMA
Drugim warunkiem, jest aby całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub w ściśle określonych okresach lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Po trzecie rolnik otrzyma rentę, jeśli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres wynoszący co najmniej:
- rok - jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku do 20 lat,
- 2 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat,
- 3 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat,
- 4 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat,
- 5 lat - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 30 lat.
Ponadto do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, od których zależy prawo do renty rolniczej zalicza się również okresy:
- podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983 - 1990,
- prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 roku,
- od których zależy prawo do emerytury.
W przypadku, gdy niezdolność do pracy rolnika powstała wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, wymagany jest jakikolwiek okres ubezpieczenia, który obejmuje dzień wypadku lub dzień zachorowania na chorobę zawodową.
Zobacz także: Renta z tytułu niezdolności do pracy
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat