Jakie renty może uzyskać osoba, która uległa wypadkowi w pracy

Ewa Ryś
rozwiń więcej
renta rolnicza, wypadek przy pracy, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, renta rodzinna Fot. Fotolia
Osoba, która uległa wypadkowi w pracy ma prawo do renty powypadkowej, renty szkoleniowej. Członkowie rodziny zmarłego, który był uprawniony do renty powypadkowej mogą liczyć na rentę rodzinną.

Rodzaje rent z tytułu wypadku przy pracy

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Z tytułu wypadku przy pracy ubezpieczonemu przysługuje:

  • renta z tytułu niezdolności do pracy - przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy;
  • renta szkoleniowa – przysługuje ubezpieczonemu, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowanej wypadkiem przy pracy;

Członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy przysługuje renta rodzinna wypadkowa.

Zobacz także: Definicja wypadku przy pracy

Renta powypadkowa

Renta powypadkowa to inaczej renta z tytułu niezdolności do pracy, która przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy. Pracownikowi, który uległ wypadkowi może przysługiwać renta z tytułu niezdolności do pracy okresowa lub stała.

Renta z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego nie może być niższa niż:

  • 80 proc. podstawy jej wymiaru – dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy;
  • 60 proc. podstawy jej wymiaru – dla osoby częściowo niezdolnej do pracy.

Renta szkoleniowa

Pracownikowi, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy (spowodowaną wypadkiem przy pracy) w dotychczasowym zawodzie, przysługuje renta szkoleniowa. Renta szkoleniowa przysługuje przez okres 6 miesięcy. Okres ten ulega wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania się zawodowego, niedużej jednak niż do 30 miesięcy. Okres ten może ulec jednak skróceniu, jeżeli brak jest możliwości przekwalifikowania się , albo gdy osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu. Renta szkoleniowa nie może być niższa niż 100 proc. podstawy jej wymiaru.

Rodzinna renta wypadkowa

Renta rodzinna przysługuje po ubezpieczonym lub renciście uprawnionym do świadczenia na podstawie ustawy, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy. Do renty rodzinnej uprawnieni są: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci (w tym również w ramach rodziny zastępczej) oraz rodzice. Ponadto prawo do renty rodzinnej uprawnieni nabywają jeszcze w dwóch przypadkach. Po pierwsze prawo do renty wypadkowej nabywają członkowie rodziny pozostali po renciście pobierającym rentę z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 roku wskutek takiego wypadku. Po drugie członkowie uzyskują prawo do renty po renciście pobierającym rentę z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 roku wskutek takiego wypadku.

Wypadkowa renta rodzinna przysługuje w wysokości:

  • 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
  • 90 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby,
  • 95 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy lub więcej osób.

Dodatki do rent wypadkowych

Do rent przysługujących w związku z wypadkiem przy pracy przysługują dodatki: dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek dla sieroty zupełnej.

Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje osobie, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Rencista, który ukończył 75 lat ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku. Ponadto dla rencisty, który ukończył 75 lat nie ma znaczenia, czy jest zdolny do pracy i czy jest zdolny do samodzielnej egzystencji.

Do członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej zalicza się dzieci. Jeśli dzieci są sierotami zupełnymi, a mają prawo do renty rodzinnej przysługuje im prawo do dodatku dla sieroty zupełnej.

Zobacz także: Dodatki do renty

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...