Ponowne prawo do renty
Przywrócenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy następuje z mocy prawa w przypadku ponownego powstania niezdolności do pracy ubezpieczonego w ciągu 18 miesięcy od ustania uprzednio przysługującego prawa do renty. Pod warunkiem jednak, że prawo do renty ustało w skutek ustąpienia niezdolności do pracy. Przywróceniu prawa do renty podlega oprócz renty z tytułu niezdolności do pracy również renta rodzinna.
Poprzez ustąpienie niezdolności do pracy należy rozumieć dwie sytuacje. Po pierwsze prawo do świadczenia uzależnione od okresowej niezdolności do pracy ustaje z upływem okresu, na jaki to świadczenie przyznano. Po drugie prawo do świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy ulega zmianie, jeżeli w wyniku badania lekarskiego, przeprowadzonego na wniosek lub z urzędu, ustalono brak tej niezdolności.
W razie przywrócenia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy nie ma znaczenia, czy dochodzi do przywrócenia tego samego stopnia niezdolności do pracy. W przypadku zmiany stopnia niezdolności do pracy, nastąpi jedynie odpowiednia korekta świadczenia rentowego przez organ rentowy.
Jak wspominano wyżej do przywrócenia prawa do renty dochodzi w przypadku, gdy w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty ubezpieczony ponownie stał się niezdolności do pracy. Należy wyjaśnić, że moment ustalenia przywrócenia prawa do renty może nastąpić po upływie tych 18 miesięcy. Ważne jest tylko, aby ponowna niezdolność do pracy powstała w ciągu 18 miesięcy.
Dla porównania prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, które ustało z powodu ustąpienia niezdolności do pracy, przywraca się w razie ponownego powstania tej niezdolności, bez względu na okres, jaki upłynął od ustania prawa do renty.
Przywrócenie renty z tytułu niezdolności do pracy nie oznacza przyznania nowej renty, ale przywrócenie poprzedniego świadczenia. Przywrócona renta powinna być obliczona na tych samych zasadach, co wcześniej przyznana renta i przyznana co najmniej w tej samej wysokości.
Zobacz także: Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
Podstawa prawna: Art. 17, 61, 72 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)