Renta inwalidzka Vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy wymaga spełnienia trzech warunków. Po pierwsze renta przysługuje osobie ubezpieczonej, która jest niezdolna do pracy. Po drugie osoba ubiegająca się o rentę musi się legitymować odpowiednimi okresami składkowymi i nieskładkowymi. Okresy składkowe, to okresy aktywności zawodowej, za które były za ubezpieczonego składki. Okresy nieskładkowe to okresy, za które co prawda nie były opłacane składki, ale ze względu na ich szczególny charakter są uwzględniane przy przyznawaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Trzecim warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest wymóg, aby niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych i nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
REKLAMA
Zobacz także: Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
Jak wspomniano wyżej na prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy mają posiadane przez osobę ubiegającą się o rentę okresy składkowe i nieskładkowe. Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
- 1 rok, jeśli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
- 2 lata, jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
- 3 lata, jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
- 4 lata, jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
- 5 lat, jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Zobacz także: Na jakich zasadach przyznawana jest renta z tytułu niezdolności do pracy
Renta zostaje przyznana ze względu na niezdolność ubezpieczonego do pracy. To właśnie od stopnia niezdolności do pracy zależy, jakiego rodzaju rentę otrzyma rencista. Możemy wyróżnić stałą i okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Stała renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, której niezdolność do pracy została uznana za trwałą. Natomiast okresowa renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje, jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy.
Zobacz także: Jakie mamy rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy
Niezdolność do pracy
Niezdolność do pracy to całkowita lub częściowa utrata zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, która nie rokuje odzyskania zdolności po przekwalifikowaniu.
Częściowa niezdolność do pracy, to utrata w znacznym stopniu zdolności do pracy zgodnej z posiadanym przez ubezpieczonym poziomem kwalifikacji. Natomiast całkowita niezdolność do pracy, to utrata zdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
Zobacz także: Czym jest niezdolność do pracy
Zobacz także: Kiedy niezdolność do pracy uzasadnia przyznanie renty
O niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokonuje tego w formie orzeczenia. W celu wydania orzeczenia lekarz orzecznik ocenia niezdolności do pracy. Co oznacza, że określa on datę powstania niezdolności do pracy, trwałość lub przewidywany okres niezdolności do pracy oraz stopień niezdolności.
Zobacz także: Kto orzeka o niezdolności do pracy do celów rentowych
Niezdolność do pracy orzekana jest na okres nie dłuższy niż 5 lat. Niezdolność do pracy orzeka się na okres dłuższy niż 5 lat w przypadku, jeśli nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.
W razie pogorszenia stanu zdrowia rencista może zgłosić wniosek o zmianę dotychczasowego stopnia niezdolności do pracy.
Zobacz także: Jak zmienić stopień niezdolności do pracy
Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy
REKLAMA
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje rentę z tytułu niezdolności do pracy w formie decyzji. Aby, jednak mógł decyzję wydać osoba zainteresowana otrzymaniem renty musi złożyć wniosek. Prawo przewiduje specjalny druk ZUS Rp-1 na wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami może złożyć sam zainteresowany lub jego pełnomocnik. Miejscem, w którym należy złożyć wniosek jest jednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania rencisty.
Zobacz także: Jak napisać wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy
Zobacz także: Jak zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA