Jak zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy?
REKLAMA
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, jeśli jest niezdolny do pracy i ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Osobie, która spełniła te warunki, przysługiwać może:
- renta stała – jeżeli niezdolność do pracy jest trwała;
- renta okresowa – jeżeli niezdolność do pracy jest okresowa, renta ta przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego.
Całkowita i częściowa niezdolność do pracy
Można wyróżnić całkowitą lub częściową niezdolność do pracy. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Natomiast częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. W przypadku orzeczenia czasowej niezdolności do pracy, renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego. W związku z tym faktem, prawo do okresowej renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje zatem z upływem okresu, na jaki świadczenie zostało przyznane.
Zobacz również: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy?
Jeśli rencista chce nadal pobierać rentę musi zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek w tej sprawie.
Wniosek o dalsze prawo do renty
Do wniosku należy dołączyć również wymagane dokumenty. Należą do nich:
- aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie,
- dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o dalszej niezdolności do pracy.
Wniosek o dalsze prawo do renty może złożyć osoba, która chce je otrzymać lub jej przedstawiciel ustawowy. Można je złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Wniosek składa się w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast wniosek o dalsze prawo do renty rozpatruje ta jednostka, która przyznała i wypłaca świadczenie rentowe.
Zobacz również serwis: Renta inwalidzka
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w ciągu 30 dni. Prawo przewiduje tryb odwoławczy, w razie, kiedy zainteresowany nie zgadza się z decyzją ZUS. Od decyzji organu przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji. Odwołanie składa się do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat