Umowa dożywocia
Umowa dożywotnia, czyli umowa z bankiem o tzw. kredyt odwrotny, polega na tym, iż w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na bank, przenoszący otrzymuje dożywotnio wypłacaną comiesięczną rentę oraz dożywotnie prawo korzystania z mieszkania.
Warto więc wyjaśnić, że świadczeniami, jakie może otrzymywać emeryt od banku będącego nabywcą nieruchomości na podstawie zawartej z nim umowy o dożywocie mogą być:
- 1. comiesięczna renta oraz
- 2. dożywotnie prawo do korzystania z mieszkania (przysługujące osobie uprawnionej aż do jej śmierci).
Zobacz także: Co to jest renta hipoteczna
Forma aktu notarialnego
Umowa dożywocia dotycząca konkretnej nieruchomości musi być zawarta pod rygorem nieważności, w formie aktu notarialnego, i to niezależnie od tego, czy - zgodnie z zamiarem i wolą stron - ma ona wywrzeć skutki wyłącznie w sferze stosunków zobowiązaniowych, czy też spowodować bezpośrednio przeniesienie własności nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego), które to rozwiązanie jest powszechnie stosowane.
Odwrócony kredyt hipoteczny
Różnica pomiędzy umową dożywocia a umową odwróconego kredytu hipotecznego polega przede wszystkim na momencie przeniesienia prawa do nieruchomości na świadczeniodawcę oraz na sposobie zabezpieczenia interesów spadkobierców seniora. W przypadku umowy dożywocia emeryt nabywa prawo do nieruchomości z chwilą zawarcia umowy. Dla jego spadkobierców oznacza to całkowitą utratę praw do nieruchomości.
Umowa odwróconego kredytu hipotecznego charakteryzuje się natomiast tym, że prawo do nieruchomości zostaje przeniesione na instytucję kredytującą dopiero po śmierci
emeryta. Zabezpieczenie transakcji stanowi hipoteka ustanowiona na nieruchomości lub na określonym prawie do nieruchomości. Po śmierci emeryta jego spadkobiercy mogą
podjąć decyzję o dokonaniu spłaty kredytu i zachowaniu prawa do nieruchomości lub o przeniesieniu prawa do nieruchomości na instytucję kredytującą.
Warto zwrócić uwagę, że nawet w przypadku przeniesienia prawa do nieruchomości na instytucję kredytującą spadkobiercom jest przekazywana kwota różnicy pomiędzy wartością roszczenia instytucji kredytującej a wartością nieruchomości, o ile różnica ta jest dodatnia. Jeżeli natomiast senior nie ma spadkobierców, nadwyżka ze sprzedaży nieruchomości zostanie przekazana, zgodnie z przepisami prawa spadkowego, na rzecz gminy lub skarbu państwa.
Zobacz także dział: Renta hipoteczna