Umowa dożywocia
Umowa dożywocia została uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, nabywca zaś zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej, lub też zbywcy i osobie bliskiej dożywotnie utrzymanie.
Ten rodzaj umowy jest w praktyce bardzo często spotykany w odniesieniu do emerytów, którzy mogą zawierać z bankami umowy o tzw. kredyt odwrotny. Polega to na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na bank, senior otrzymuje dożywotnio wypłaconą comiesięczną rentę oraz dożywotnie prawo korzystania z mieszkania
Umowa dożywocia dotycząca konkretnej nieruchomości musi być zawarta pod rygorem nieważności, w formie aktu notarialnego.
Zobacz także: Co to jest renta hipoteczna
Przedmiot zbycia
Przedmiotem zbycia (przeniesienia własności) w drodze umowy dożywocia może być:
- każda nieruchomość, a więc nie tylko część powierzchni ziemi, ale także budynek lub lokal stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności
- udział we współwłasności nieruchomości oraz
- prawo użytkowania wieczystego, pełniące funkcję podobną do prawa własności.
Przedmiotem umowy dożywocia nie może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zarówno mieszkalnego, jak i użytkowego. Spółdzielcze prawo do lokalu nie może być traktowane jako prawo własności, ponieważ jest ograniczonym prawem rzeczowym.
Co daje umowa dożywocia
Świadczeniami, jakie może otrzymywać dożywotnik od banku będącego nabywcą nieruchomości na podstawie zawartej z nim umowy o dożywocie mogą być:
- comiesięczna renta oraz
- dożywotnie prawo do korzystania z mieszkania (przysługujące osobie uprawnionej aż do jej śmierci).
Warto również zaznaczyć, że ze uwagi na fakt, iż umowa dożywocia oparta jest o zapisy Kodeksu cywilnego, który dobrze zabezpiecza interes seniora, to w przypadku niewywiązywania się funduszu z zobowiązań, emeryt może taką umowę unieważnić.
Wpis w księdze wieczystej
Prawo dożywocia może być ujawnione w księdze wieczystej. Należy wyjaśnić, że przez wpisanie do księgi wieczystej staje się skuteczne względem praw nabytych przez czynność prawną po jego ujawnieniu. Jednakże wpis prawa dożywocia do księgi wieczystej ma jedynie deklaratywny charakter. Przeciwko prawu dożywocia nie działa rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, nawet w razie nieujawnienia go w księdze.
Zobacz także: Kto może otrzymać rentę hipoteczną