Renta hipoteczna czyli odwrócony kredyt hipoteczny
Emerytury, które seniorzy otrzymują z ZUS-u nie są wysokie i często nie pozwalają na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb. W związku z tym ustawodawca postanowił wprowadzić do polskiego prawa instytucję odwróconego kredytu hipotecznego. Zgodnie z założeniami projektu ustawy, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów emeryci, którzy zdecydują się przenieść własność lokalu na odpowiednią instytucję finansową będą mogli otrzymać kredyt, który będzie im wypłacany w comiesięcznych ratach – tzw. renta hipoteczna.
Zobacz także dział: Renta hipoteczna
Odwrócony kredyt hipoteczny w przeciwieństwie do zwykłego kredytu polega na tym, że to nie klient płaci raty bankowi, lecz bank klientowi.
Umowa kredytu
Istota odwróconego kredytu hipotecznego polega na tym, że kredytobiorca może otrzymywać od instytucji kredytowej kwotę kredytu w ratach przez czas określony w umowie lub otrzymać całą kwotę w formie wypłaty jednorazowej. Uzyskane środki mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. na bieżące wydatki, koszty utrzymania czy też zakup żywności. Podstawą do ustalenia kwoty kredytu jest rynkowa wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego.
Instytucja kredytująca dostarcza kredytobiorcy, w formie papierowej, informacje niezbędne do podjęcia decyzji o zawarciu umowy. Dotyczą one m.in. rodzaju kredytu i jego kwoty, okresu obowiązywania umowy, stopy procentowej.
Wypowiedzenie
Kredytobiorca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem 3 miesięcznego terminu. Jest uprawniony również do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, w terminie 10 dni od jej zawarcia, a w przypadku niedotrzymania przez kredytobiorcę postanowień umowy instytucja kredytowa wzywa go do usunięcia naruszenia w terminie nie krótszym niż 30 dni.
Kto udziela kredytu?
Odwrócony kredyt hipoteczny jest szczególnym rodzajem umowy kredytu w związku z tym będą mogły go udzielać tylko instytucje finansowe działające na podstawie ustawy Prawo bankowe. Są one odpowiednio wyposażone do prowadzenia tego rodzaju działalności. Taka regulacja ma zapewnić seniorom pewność i bezpieczeństwo.
Zobacz także serwis: Emerytury