Dodatek weterana poszkodowanego do emerytury lub renty
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek do emerytury lub renty weterana
Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty i posiada status weterana poszkodowanego może starać się o dodatek do świadczeń emerytalno-rentowych zwany dodatkiem weterana poszkodowanego.
REKLAMA
W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, osobie uprawnionej przysługuje tylko jeden dodatek weterana poszkodowanego.
Polecamy: RODO na przykładach. Najczęściej zadawane pytania
Weteran poszkodowany
Weteranem poszkodowanym jest osoba, która została skierowana do wzięcia udziału w działaniach poza granicami kraju, np. misji pokojowej lub stabilizacyjnej i w związku z tymi działaniami doznała uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbek może powstać wskutek wypadku bądź choroby nabytej w trakcie wykonywania tych działań. Weteran poszkodowany to taki, który w następstwie wspomnianego uszczerbku na zdrowiu otrzymał świadczenia odszkodowawcze.
W celu otrzymania uprawnień przysługującym weteranom poszkodowanym należy legitymować się statusem weterana poszkodowanego. Decyzję administracyjną w tej sprawie wydają m.in.:
- minister obrony narodowej – w odniesieniu do żołnierzy i pracowników jednostek wojskowych,
- minister właściwy do spraw wewnętrznych – w odniesieniu do funkcjonariuszy i pracowników Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.
Wysokość dodatku
Wysokość dodatku weterana poszkodowanego uzależniona jest od procentowo ustalonego uszczerbku na zdrowiu, przy czym podstawą wymiaru jest aktualna kwota najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. najniższa emerytura wynosi 1100 zł. Zgodnie z powyższym obowiązuje schemat:
- od 10 do 20% uszczerbku - 10% podstawy wymiaru,
- od 21 do 30% uszczerbku - 20% podstawy wymiaru,
- od 31 do 40% uszczerbku - 30% podstawy wymiaru,
- od 41 do 50% uszczerbku - 40% podstawy wymiaru,
- od 51 do 60% uszczerbku - 50% podstawy wymiaru,
- od 61 do 80% uszczerbku - 60% podstawy wymiaru,
- powyżej 80% uszczerbku - 80% podstawy wymiaru.
Kwota dodatku rośnie corocznie wraz z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych. W marcu każdego roku dochodzi do podwyżki najniższej emerytury, która stanowi podstawę wymiaru dodatku weterana poszkodowanego. W związku z powyższym wzrośnie także wysokość omawianego dodatku.
Wniosek o dodatek
Aby otrzymać dodatek weterana poszkodowanego, należy złożyć stosowny wniosek. Ze względu na rzadkie stosowanie tego rodzaju dodatku do emerytury lub renty nie przewidziano specjalnego formularza. Osoba zainteresowana otrzymaniem dodatku sama konstruuje pismo i załącza do niego oryginał lub odpis decyzji o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego.
Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa określa, co taki wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko zainteresowanego;
- imiona rodziców;
- datę i miejsce urodzenia;
- adres zamieszkania i adres do korespondencji;
- numer PESEL;
- wskazanie świadczenia, o które ubiega się zainteresowany;
- podpis zainteresowanego lub jego pełnomocnika.
REKLAMA
Wniosek składa się w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS lub KRUS, jednak rozpatrzenia dokona jednostka właściwa ze względu na miejsce zameldowania ubezpieczonego. Można to zrobić osobiście bądź przez pełnomocnika, pisemnie lub ustnie do protokołu. Przewidziano także możliwość przesłania wniosku pocztą lub za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego.
Przyznany dodatek wypłacany jest wraz z otrzymywanym dotychczas świadczeniem emerytalno-rentowym, czyli np. co miesiąc wraz z emeryturą. Wyjątkiem jest sytuacja zawieszenia prawa do pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego, a więc np. wspomnianej emerytury. Wówczas wypłata dodatku następuje kwartalnie w każdym trzecim miesiącu danego kwartału. Prawo do dodatku przyznaje się od miesiąca złożenia wniosku.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1569)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat