Dodatki do renty Vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy przysługują dodatki do rent
Rencista może otrzymać następujące dodatki do swojego świadczenia rentowego:
REKLAMA
- dodatek pielęgnacyjny,
- dodatek dla sierot,
- dodatek kombatancki,
- dodatek za tajne nauczanie,
- świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników,
- świadczenie pieniężne dla deportowanych,
- świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych,
- dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny,
- ekwiwalent pieniężny do bezpłatnego węgla,
- ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych.
Zobacz także: Na jakie dodatki do renty może liczyć rencista
W celu uzyskania prawo do dodatku do renty należy złożyć wniosek do jednostki ZUS, która wypłaca renciście jego świadczenie. ZUS ma 30 dni na wydanie w tym zakresie decyzji. W razie, gdy rencista nie zgadza się z decyzją, może się odwołać. Musi to uczynić w ciągu miesiąca od daty doręczenia decyzji, do Sądu Okręgowego Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz także: Jak otrzymać dodatki do renty
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie niezdolnej do pracy, która ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Ponadto warunkiem koniecznym uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest fakt, że niezdolność do pracy powstała w określonych okresach składkowych i albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.Do renty tej renciście mogą przysługiwać: dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, dodatek kompensacyjny oraz inne dodatki.
Zobacz także: Jakie dodatki przysługują do renty z tytułu niezdolności do pracy
Prawo do renty socjalnej przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Naruszenie niezdolności do pracy musi nastąpić:
- przed ukończeniem 18 roku życia albo
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia albo
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Zobacz także: Jakie dodatki przysługują do renty socjalnej
Wysokość dodatków do rent
Co roku w związku z waloryzacją rent, świadczenia rentowe są podwyższane. Waloryzacji, a więc i podwyższeniu podlegają dodatki do rent. Dodatki są podwyższane o wskaźnik waloryzacji, czyli o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Zobacz także: Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane
Rodzaje dodatków do rent
Dodatek przysługuje kombatantom i innym osobom, którzy byli ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, walczący o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz także: Kiedy renciście przysługuje dodatek kombatancki
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeżeli została ona uznany za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub osobie, która ukończyła 75 rok życia. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
Zobacz także: Kiedy przysługuje dodatek pielęgnacyjny do renty
Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje tylko osobie uprawnionej do renty rodzinnej. Osobą uprawnioną do renty rodzinnej są dzieci, wnuki, rodzeństwo, wdowiec, wdowa lub rodzice zmarłego. Renta rodzinna przysługuje po zmarłym, który pobierał emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub przynajmniej spełniał warunki niezbędne do otrzymania tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.
Zobacz także: Kiedy rencista otrzyma dodatek dla sieroty zupełnej
Dodatek za tajne nauczanie przyznawany osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 roku nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska. Dodatek ten przewiduje Karta Nauczyciela.
Zobacz także: Dodatek za tajne nauczanie dla rencisty
Dodatek kompensacyjny przysługuje kombatantom oraz innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Zobacz także: Dodatek kompensacyjny do renty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat