Kto ma prawo do renty rodzinnej
Niezbędne dla uzyskania prawa do dodatku dla sieroty zupełnej jest posiadanie prawa do renty rodzinnej. Posiadanie statusu sieroty zupełnej, bez posiadania uprawnienia do renty rodzinnej jest niewystarczające do uzyskania dodatku.
Należy najpierw określić krąg osób posiadających prawo do renty rodzinnej. Zgodnie z przepisami renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci:
- miała ustalone prawo do emerytury lub spełniała warunki niezbędne do otrzymania emerytury,
- miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do jej uzyskania,
- pobierała zasiłek przedemerytalny,
- pobierała świadczenie przedemerytalne,
- pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Zobacz także dział: Renta rodzinna
Dodatek dla sieroty zupełnej
Dodatek dla sieroty zupełnej ma na celu złagodzenie ciężkiej sytuacji życiowej, jaką jest śmierć obojga rodziców.
Osoba która straciła oboje rodziców jest uznawana za sierotę zupełną. Tylko sierota zupełna może ubiegać się o dodatek do renty. Osoba, która utraciła jednego z rodziców, jako półsierota nie może ubiegać się o dodatek.
Pani Alicji zmarła matka. Ma po niej prawo do renty rodzinnej. Pani Alicja chce się ubiegać również o dodatek dla sieroty zupełnej, ponieważ jej ojciec jest nieznany. Pani Alicja może otrzymać dodatek, ponieważ za sierotę zupełną uważa się osobę, którego rodzice nie żyją lub gdy jedno z nich nie żyje, a drugie nie jest znane.
Zobacz także: Kiedy rencista otrzyma dodatek dla sieroty zupełnej
Wysokość dodatku dla sieroty zupełnej
Wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi 350,94 zł miesięcznie. Wysokość dodatku jest ogłaszana w formie komunikatów Prezesa ZUS.
Dodatek dla sieroty zupełnej jest corocznie waloryzowany. Co oznacza że co roku jest podwyższany o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent.
Dodatek dla sieroty zupełnej jest wolny od podatku dochodowego. Nie podlega też egzekucji administracyjnej, ani sądowej.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)