Kiedy renciście przysługuje świadczenie dla byłych żołnierzy górników
REKLAMA
REKLAMA
Jak otrzymać świadczenie
REKLAMA
Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników przysługuje żołnierzom zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych; żołnierzom z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do ponadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach.
Świadczenie przysługuje także byłym żołnierzom górnikom przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.
Wniosek o przyznanie świadczenia składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rencista musi wraz z wnioskiem złożyć zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień potwierdzające rodzaj i okres przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej.
Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku rencisty jest jednostka, która wypłaca emeryturę lub rentę. ZUS wydaje decyzję w ciągu 30 dni.
Jeśli rencista nie zgadza się z decyzją może w ciągu miesiąca złożyć odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Albo świadczenie albo dodatek
Renciście, który jest uprawniony jednocześnie do świadczenia pieniężnego dla byłych żołnierzy górników i do:
- dodatku kombatanckiego lub świadczenia przysługującego w wysokości tego dodatku, określonych w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
- dodatku określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- dodatku za tajne nauczanie,
- świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud urany i batalionach budowlanych,
- świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR,
przysługuje tylko jedno z tych świadczeń lub jeden z tych dodatków. Renciście przysługuje wyższy lub wybrany dodatek bądź świadczenie.
Wysokość świadczenia dla byłych żołnierzy górników wynosi od 9,08 zł do 181,10 zł w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy.
Świadczenie przysługuje za każdy pełny miesiąc tego zatrudnienia, maksymalnie za 20 miesięcy.
Zobacz również serwis: Praca
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 2 września 1994 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz. U. z 2001r. Nr 60, poz.622 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat