Kiedy renciście przysługuje ryczałt energetyczny
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje
REKLAMA
Ryczałt energetyczny przysługuje kombatantom oraz osobom uprawnionym, które były ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Za kombatantów uznaje się osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Prawo do ryczałtu mają także żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.
Żołnierzami takimi są żołnierze zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych oraz żołnierze z poboru w 1949 roku, którzy byli wcieleni do brygad „Służby Polsce” i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach.
Za uprawnionych do ryczałtu energetycznego uznaje się także żołnierzy przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.
Ryczałt energetyczny może zostać przyznany na podstawie zaświadczenia Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającego uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie także wdowom (wdowcom) po kombatancie.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Wysokość ryczałtu energetycznego
Ryczałt energetyczny przysługuje w wysokości 50% taryfowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe.
Ryczałt energetyczny zostaje obliczony na podstawie norm ilościowych ustalonych przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Od dnia 1 marca 2010 roku ryczałt energetyczny wynosi 139,16 zł.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Wniosek o ryczałt energetyczny
REKLAMA
Rencista musi posiadać dokumenty, które udowodnią jego prawo do ryczałtu. Rencista musi posiadać decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz zaświadczenie organu wojskowego - Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej.
Wydanie zaświadczenia powinno być poprzedzone zasięgnięciem przez organ wojskowy opinii właściwego stowarzyszenia zrzeszającego byłych żołnierzy górników bądź stowarzyszenia zrzeszającego byłych żołnierzy batalionów budowlanych.
Opinia organu wojskowego sporządzana jest nieodpłatnie.
Wniosek o ryczałt energetyczny rencista składa bezpośrednio albo przez swojego przedstawicie. Rencista ma możliwość skorzystania z usług urzędu pocztowego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w ciągu 30 dni.
Zobacz również serwis: Renty
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz. U. z 2001r. Nr 60, poz.622 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat