Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla
REKLAMA
REKLAMA
Osoby uprawnione
REKLAMA
Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego otrzymają:
- renciści mający ustalone prawo do renty, którzy pobierali bezpłatny węgiel w naturze od przedsiębiorstw robót górniczych lub przeszli na emeryturę lub rentę z tych przedsiębiorstw,
- wdowy, wdowcy i sieroty mające ustalone prawo do renty rodzinnej po byłych pracownikach przedsiębiorstw robót górniczych lub po rencistach uprawnionych, uprawnieni do bezpłatnego węgla na podstawie Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zakładów górniczych z dnia 21 grudnia 1991roku, którzy uzyskali emeryturę lub rentę przed dniem 1 stycznia 2007 roku, a po dniu 31 grudnia 2001 roku nie pobierali ekwiwalentu,
- uprawnieni do bezpłatnego węgla na podstawie Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zakładów górniczych z dnia 21 grudnia 1991 roku, którzy uzyskali rentę przed dniem 1 stycznia 2007 roku, a po dniu 31 grudnia 2001 roku nie pobierali ekwiwalentu,
- byli pracownicy kopalni postawionej w stan likwidacji przed dniem 1 stycznia 2007 roku uprawnieni do bezpłatnego węgla, którzy uzyskali rentę przed i który po dniu 31 grudnia 2006 roku uzyskali emeryturę,
- osoby, które uzyskają prawo do renty rodzinnej po emerycie lub renciście, który pobierał ekwiwalent pieniężny wypłacany przez ZUS.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Wysokość ekwiwalentu
Wysokość ekwiwalentu pieniężnego stanowi iloczyn ilości węgla objętego uprawnieniem, która nie może być wyższa niż 3 Mg węgla kamiennego rocznie i przeciętnej średniorocznej ceny zbytu węgla.
W przypadku gdy uprawnienie do bezpłatnego węgla wynika z górniczej renty rodzinnej to wszystkim osobom do niej uprawnionym przysługuje łącznie jeden ekwiwalent pieniężny.
W razie podziału renty rodzinnej ekwiwalent pieniężny ulega podziałowi w częściach równych, odpowiednio do liczby uprawnionych.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Potrzebny jest wniosek o ekwiwalent
Jeśli rencista składa wniosek po raz pierwszy wniosek o wypłatę ekwiwalentu zgłoszony po raz pierwszy powinien zawierać:
- imię i nazwisko osoby uprawnionej,
- numer PESEL albo rodzaj i numer dokumentu tożsamości obcokrajowca,
- adres zamieszkania osoby uprawnionej,
- numer świadczenia osoby uprawnionej,
- nazwę przedsiębiorstwa robót górniczych.
Do wniosku składanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rencista powinien dołączyć dokument potwierdzający uprawnienia do ekwiwalentu i określający jego wysokość, oświadczenie osoby uprawnionej o niepobieraniu w latach 2002-2007 lub za ich część, ekwiwalentu lub bezpłatnego węgla w naturze oraz oświadczenie o rezygnacji z uprawnienia do pobierania bezpłatnego węgla w naturze.
Zobacz również serwis: Praca
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 lipca 2007 r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych (Dz. U. Nr 147, poz. 1031),
- Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 (Dz. U. Nr 192, poz. 1379).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat