Ekwiwalent pieniężny
Uprawnionym przysługuje deputat węglowego w ilości 1800 kg węgla kamiennego rocznie, w formie ekwiwalentu pieniężnego. Ekwiwalent wypłacany jest dwa razy w roku w marcu i we wrześniu, za okres odpowiednio od 1 stycznia do 30 czerwca oraz za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.
Prawo do świadczenia przysługuje także renciście, który otrzymuje rentę z tytułu zatrudnienia w okresach równorzędnych z okresami zatrudnienia na kolei oraz osobie, której przyznano kolejową rentę w drodze wyjątku.
Natomiast prawa do deputatu nie otrzyma rencista, jeżeli prawo do deputatu nie przysługiwało mu w okresie zatrudnienia, z tytułu którego powstało prawo do renty.
W przypadku przyznania renty rodzinnej po emerycie lub renciście ekwiwalent pieniężny z tytułu tej renty przysługuje dopiero po upływie okresu, za który został wypłacony emerytowi lub renciście.
W przypadku gdy rentę rodzinną pobiera więcej niż jedna osoba wszystkim tym osobom przysługuje łącznie jeden ekwiwalent. W razie podziału renty rodzinnej ekwiwalent pieniężny ulega podziałowi w częściach równych, odpowiednio do liczby uprawnionych.
Renciście przebywającemu w domach pomocy społecznej ekwiwalent pieniężny wypłaca się miesięcznie wraz z wypłatą renty.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Niezbędny wniosek
Rencista nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego z dniem przyznania renty. Wcześniej jednak uprawniony musi złożyć wniosek o wypłatę ekwiwalentu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do wniosku rencista dołącza dokument potwierdzający uprawnienia do ekwiwalentu i określający jego wysokość. Właściwą do rozpoznania wniosku rencisty jest jednostka ZUS, która wypłaca rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną.
Wniosek rencista składa osobiście lub poprzez swojego przedstawiciela ustawowego.
W ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie ZUS podejmuje decyzję. Od decyzji renciście w ciągu 30 dni przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz również serwis: Praca
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 84, poz. 948).